(Skenderbeu.info) Një ‘Tokë e dytë’ zbulohet nga teleskopi i NASA-s.

Duke përdorur të dhënat nga Sateliti Transitues i Sondazhit të Ekzoplanetit të NASA-s, shkencëtarët kanë identifikuar një botë me madhësinë e Tokës.

Eshte quajtur TOI 700 e, që orbiton brenda zonës së banueshme të yllit të saj. Distanca ku uji i lëngshëm mund të ndodhë në sipërfaqen e një planeti. Bota është 95% e madhësisë së Tokës dhe ka të ngjarë shkëmbore.

Astronomët zbuluan më parë tre planetë në këtë sistem, të quajtur TOI 700 b, c dhe d. Planeti d gjithashtu rrotullohet në zonën e banueshme. Por shkencëtarëve u duhej një vit shtesë vëzhgimesh TESS për të zbuluar TOI 700 e.

“Ky është një nga vetëm disa sisteme me planetë të shumtë, të vegjël, me zona të banueshme që ne njohim,” tha Emily Gilbert, një studente postdoktorale në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s në Kaliforninë Jugore, e cila drejtoi punën.

“Kjo e bën sistemin TOI 700 një perspektivë emocionuese për ndjekje shtesë.

Planeti e është rreth 10% më i vogël se planeti d, kështu që sistemi tregon gjithashtu se si vëzhgimet shtesë të TESS na ndihmojnë të gjejmë botë gjithnjë e më të vogla.”

TOI 700 është një yll i vogël dhe i ftohtë xhuxh M i vendosur rreth 100 vite dritë larg në yjësinë jugore Dorado.

Në vitin 2020, Gilbert dhe të tjerët njoftuan zbulimin e planetit d në madhësinë e Tokës, në zonë të banueshme, i cili është në një orbitë 37-ditore, së bashku me dy botë të tjera.

 

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kënga e Butrintit në sfond, Efi pyet Kiarën: Të jep ndonjë ndjesi?

(Skenderbeu.info)-Kënga e Butrintit në sfond, Efi pyet Kiarën: Të...

“Sot ma ka shpifur Maestro, ka bërë shumë gabim”. Olta për Armaldon

(Skenderbeu.info)-“Sot ma ka shpifur Maestro, ka bërë shumë gabim”....

“Luftë” e ashpër mes Oltës dhe Luizit, aktorja: Mos më bëj si gangster, ik pi mall atë bëj

(Skenderbeu.info)-“Luftë” e ashpër mes Oltës dhe Luizit, aktorja: Mos...

Amos-Luizit: Pse e fyeve Oltën, pse e ul nivelin kaq shumë?

(Skenderbeu.info)-Amos-Luizit: Pse e fyeve Oltën, pse e ul nivelin...

Eksperti i gjuhës së trupit tregon për marrëdhënien Tea-Luiz

(Skenderbeu.info) Eksperti i gjuhës së trupit tregon për marrëdhënien...

Dy banoret e BBVA ‘thurin plane’ ndaj Luizit duke përdorur pikën e tij të dobët

(Skenderbeu.info) Dy banoret e BBVA 'thurin plane' ndaj Luizit...

Tea pelqim per Luizin? Flet motra e Teas: ”Shumë komod me njëri tjetrin”

(Skenderbeu.info) Tea pelqim per Luizin? Flet motra e Teas:...

Befason Kiara me përgjigjen e saj! A është dashuruar ajo me Luizin?

(Skenderbeu.info) Befason Kiara me përgjigjen e saj! A është...
Raporto