(Skenderbeu.info) Tik Tok zgjeron programin për të raportuar mediat qeveritare.

Tik Tok zgjeron programin që nxjerr në pah llogaritë e mediave dhe organeve të kontrolluara nga qeveria.

Risia vjen pas një faze testimi, e cila, muajt e fundit, ka përfshirë mediat e konsideruara nga TikTok si të lidhura me Rusinë dhe aktive në përcjelljen e narrativës së konfliktit në Ukrainë mes përdoruesve.

Deri më tani, Tik Tok raportonte, me një emërtim specifik, media në Ukrainë, Rusi dhe Bjellorusi, ndërsa me projektin aktual do të zgjerohet në mbi 40 vende, të paspecifikuara.

“Politika jonë e medias e lidhur me shtetin është të etiketojë llogaritë e operuara nga subjekte, editoriali ose vendimmarrja e të cilave është nën kontrollin ose ndikimin e një qeverie,” tha Justin Erlich, Shefi Global i Politikave dhe Partneriteteve për Çështjet, Mirëbesimi dhe Siguria.

“Qëllimi është të sigurohet që njerëzit të kenë një kontekst të saktë dhe transparent kur ndërveprojnë me llogaritë e mediave që mund të paraqesin këndvështrimin e qeverisë.

Ne nisëm një projekt pilot vitin e kaluar me bashkëpunimin e më shumë se 60 ekspertëve të medias, shkencëtarëve politikë, akademikëve dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare dhe shoqërisë civile në Amerikën Veriore dhe Jugore, Afrikë, Europë, Lindjen e Mesme, Azi dhe Australi”.

Në vlerësimin e pavarësisë editoriale të një media, Tik Tok merr në konsideratë deklaratën e misionit të një organizate, praktikat e saj editoriale, përbërjen e piramidës vendimmarrëse dhe qëndrimet aktuale të marra mbi faktet lokale dhe globale.

“Ne aplikojmë kontroll shtesë edhe për subjektet që mund të varen shumë nga financimi i shtetit, drejtpërdrejt ose nëpërmjet reklamave, kredive dhe granteve”, përfundon rrjeti social.

Çdo llogari e shënuar do të shfaqë një etiketë “media e kontrolluar nga shteti”, me një mundësi për të klikuar mbi sinjalizimin për të informuar veten dhe për të kuptuar çdo tendencë në postimet e përbashkëta.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

WhatsApp punon në reagimet e mesazheve

(Skenderbeu.info) WhatsApp punon në reagimet e mesazheve. Platforma e mesazheve...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...
Raporto