Greta Thunberg arrestohet në protestën e minierës së qymyrit në Gjermani, lirohet pas 2 orësh

(Skenderbeu.info) Greta Thunberg arrestohet në protestën e minierës së qymyrit në Gjermani, lirohet pas 2 orësh.

Aktivistja e klimës Greta Thunberg ishte në mesin e një grupi protestuesish që u arrestuan për pak kohë të martën, më 17 janar, në mes të një proteste kundër prishjes së një fshati gjerman për t’i hapur rrugë zgjerimit të një miniere qymyri.

Arrestimi i saj zgjati vetem 2 ore. Sipas njoftimit, policia e ka futur për kontroll identiteti dhe i ka kërkuar që të bashkëpunojë.

Grupi i protestuesve që protestuan u zhvendosen nga policia e trazirave, të mbështetur nga buldozerët të premten, megjithatë, Thunberg nuk u largua gjatë fundjavës.

Pronari i minierës së qymyrit, RWE, ka arritur një marrëveshje me qeverinë, duke i dhënë atyre lejen për të shkatërruar Luetzerath në këmbim të përshpejtimit të daljes së tyre nga karburanti fosil dhe mbrojtjen e pesë fshatrave të tjerë të rreshtuar për prishje.

Aktivistët e klimës, ndërkohë, kanë protestuar kundër minierave të qymyrit tërësisht, dhe duke nxitur fokusin drejt zgjerimit të energjisë së rinovueshme.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto