Thellohet bilanci i vdekje në Kenia, arrin në 89 numri i viktimave të kultit të ‘vetëvrasjes së urisë’

(Skenderbeu.info)-Thellohet bilanci i vdekje në Kenia, arrin në 89 numri i viktimave të kultit të ‘vetëvrasjes së urisë’

Numri i të vdekurve në mesin e ndjekësve të një kulti kenian, të cilët besonin se do të shkonin në parajsë nëse do të vdisnin nga uria, është rritur në 89, deklaroi Ministri i Brendshëm, Kithure Kindiki.

Numri është rritur vazhdimisht ditët e fundit pasi autoritetet kanë kryer zhvarrosje të varreve masive të gjetura në një zonë prej 800 hektarësh të pyllit Shakahola në Keninë lindore, ku kishte bazën e vetëshpallur ‘Kisha Ndërkombëtare e Lajmit të Mirë’.

Shumica e të vdekurve u gjetën nga varret e cekëta, ndërsa një numër i vogël u gjetën të gjallë dhe të dobësuar, por më vonë vdiqën.

Kulti u quajt ‘Kisha Ndërkombëtare e Lajmit të Mirë’ dhe udhëheqësi i saj, Paul Mackenzie, u arrestua pas një informacioni që sugjeronte ekzistencën e varreve të cekëta që përmbanin trupat e të paktën 31 prej ndjekësve të tij.

Në fillim të këtij muaji, policia shpëtoi 15 anëtarë të grupit besimtarë në kishë, të cilëve ata thanë se u ishte thënë të vdisnin nga uria. Katër prej tyre vdiqën para se të arrinin në spital, tha policia.

Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare dhe malore

(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30...

Lezhë, asgjësohen nëpërmjet djegies rreth 400 bimë narkotike

(Skenderbeu.info)-Lezhë, asgjësohen nëpërmjet djegies rreth 400 bimë narkotike DVP Lezhë/Vijon...

Berisha: Mos e rëndoni krizën në Kosovë me Edi Ramën

(Skenderbeu.info)-Berisha: Mos e rëndoni krizën në Kosovë me Edi Kryetari...

Rrogozhinë/ Makina përplas dy të mitur e largohet nga vendngjarja

(Skenderbeu.info)-Rrogozhinë/ Makina përplas dy të mitur e largohet nga...

Rama: Ata që më shajnë kanë frikë se humbasin armikun

(Skenderbeu.info)-Rama: Ata që më shajnë kanë frikë se humbasin...

Hakeri nigerian mashtroi biznesmenin shqiptar me vetëm një e-mail

(Skenderbeu.info)-Hakeri nigerian mashtroi biznesmenin shqiptar me vetëm një e-mail Sebastian...

Popullsia në moshë pune zvogëlohet me 101 mijë persona pas pandemisë

(Skenderbeu.info)-Popullsia në moshë pune zvogëlohet me 101 mijë persona...
Raporto