Testi bërthamor i Koresë së Veriut/ Biden, i paqartë nëse Kina mund ta ndalojë

(Skenderbeu.info) Testi bërthamor i Koresë së Veriut/ Biden, i paqartë nëse Kina mund ta ndalojë. Joe Biden ka thënë se i ka thënë Xi Jinping se Kina ka detyrimin të përpiqet të ndalojë Korenë e Veriut nga kryerja e testit të shtatë bërthamor, megjithëse presidenti amerikan tha se ishte e paqartë nëse Pekini kishte aftësinë për ta bërë këtë.

Biden u takua me Xi për më shumë se tre orë të hënën, përpara samitit të G20 në Bali, takimi i tyre i parë ballë për ballë që kur Biden mori pushtetin. Në një konferencë për shtyp pas takimit, Biden tha se i tha Xi-t “se mendoja se ata kishin detyrimin të përpiqeshin t’ia bënin të qartë” Koresë së Veriut se ajo nuk duhet të vazhdojë me një provë.

Koreja e Jugut ka thënë se Veriu ka përfunduar të gjitha përgatitjet teknike për një test të ri dhe Washingtoni ka paralajmëruar për muaj të tërë se një provë mund të bëhet së shpejti.

Testi bërthamor i Koresë së Veriut/ ushtare te Korese se Jugut prane nje rakete  te perdorur nga veriu
Testi bërthamor i Koresë së Veriut/ ushtare te Korese se Jugut prane nje rakete te perdorur nga veriu

I pyetur se deri në çfarë mase ai besonte se Kina kishte aftësinë për ta larguar Phenianin nga kryerja e një testi, Biden tha se nuk ishte i sigurt nëse Kina “mund të kontrollojë” fqinjin dhe aleatin e saj të gjatë.

“Është e vështirë të përcaktohet nëse Kina ka apo jo kapacitete”, tha Biden. “Jam i bindur se Kina nuk po kërkon që Koreja e Veriut të angazhohet në mjete të mëtejshme përshkallëzuese,” shtoi ai.

Sanksionet ndërkombëtare të udhëhequra nga SHBA-ja nuk kanë arritur të ndalojnë programet në rritje të armëve të Koresë së Veriut. Regjimi i tij rekord i testeve të armëve këtë vit ka përfshirë raketa balistike ndërkontinentale të dizajnuara për të arritur në kontinentin e SHBA.

Kina, së bashku me Rusinë, mbështetën sanksionet e ashpra të Kombeve të Bashkuara pas provës së fundit bërthamore të Koresë së Veriut në 2017. Por në maj të dyja vendet vendosën veton ndaj një shtytjeje të udhëhequr nga SHBA për më shumë ndëshkime të OKB-së për lëshimet e saj të ripërtëritura të raketave balistike.

Zyrtarët amerikanë kanë akuzuar Kinën dhe Rusinë se kanë mundësuar programet e raketave dhe bombave të Phenianit duke dështuar në zbatimin e duhur të sanksioneve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Biden i tha gjithashtu Xi se SHBA do t’i përgjigjet një testi bërthamor nga Veriu dhe do të mbronte aleatët e tij në rajon, të cilët përfshijnë Korenë e Jugut dhe Japoninë, tha ai.

Në fillim të këtij muaji, sekretari amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin, tha se çdo sulm bërthamor ndaj SHBA-së ose aleatëve të saj nga Koreja e Veriut do të “rezultojë në fundin e regjimit të Kim Jong-un”.

Gjuhë e ngjashme u përfshi në Strategjinë e Mbrojtjes Kombëtare të SHBA, e cila u publikua në tetor.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues, helikopterë dhe drone

(Skenderbeu.info) Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues,...

Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për t’u përballur me rebelët

(Skenderbeu.info) Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për...

Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i Gjermanisë në vitin 2025

(Skenderbeu.info) Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i...

Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën e armëve bërthamore

(Skenderbeu.info) Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën...

Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në një varkë në brigjet e Tajlandës

(Skenderbeu.info) Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në...

Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për një avion të ri luftarak

(Skenderbeu.info) Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për...

Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane Mls Shield

(Skenderbeu.info)-Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane...

Meksikë/ ‘Dita Italiane e Hapësirës 2022’ festohet në ambasadë

(Skenderbeu.info) Meksikë/ 'Dita Italiane e Hapësirës 2022' festohet në...
Raporto