Tesla teston automjetet e saj në temperaturat ekstreme të nxehta në Dubai

(Skenderbeu.info)-Tesla teston automjetet e saj në temperaturat ekstreme të nxehta në Dubai

Çdo markë makinash që punon shumë cilësinë do të përpiqet gjithmonë të përmirësojë modelet që prodhon, edhe pasi t’i nxjerrë në shitje. Dhe një nga mënyrat mund të përmirësohet një makinë është duke e testuar atë pa pushim derisa diçka të prishet në mënyrë që prodhuesi i makinave të mund të rregullojë problemin e mundshëm përpara se çdo klient ta hasë atë.

Kjo është arsyeja pse ne shpesh shohim foto spiune të prototipave të kamufluar që i nënshtrohen testimit të motit të ftohtë.

Por siç shihet në videon më poshtë, një makinë e re gjithashtu duhet të performojë pa të meta në nxehtësinë ekstreme.

E publikuar nga Tesla në kanalin e saj zyrtar në YouTube, videoja dokumenton se si inxhinierët e cilësisë në terren testuan qëndrueshmërinë e Model S, Model 3, Model X dhe Model Y në temperaturat e larta të Dubait dhe zonës përreth ku temperaturat shpesh arrijnë mbi 50 gradë Celsius gjatë verës.

Sikur kjo të mos mjaftonte, lagështia gjithashtu mund të arrijë 80-90 për qind, duke e bërë atë një kombinim të padurueshëm për njerëzit. Makinat, megjithatë, duhet të jenë në gjendje të punojnë siç reklamohen duke ofruar rehati brenda.

Siç thekson një nga inxhinierët në video, Tesla – ashtu si shumë prodhues të tjerë makinash – kryen gjithashtu testime të motit të ftohtë në veri të Evropës gjatë dimrit, kështu që edhe nëse shumë klientë rrallë (nëse ndonjëherë) do të hasin në kushte të tilla ekstreme, nëse makina mund të përballojë rrugët e akullta të Norvegjisë dhe nxehtësinë përvëluese të Emirateve të Bashkuara Arabe, atëherë duhet të jetë mirë në një autostradë në Kaliforni ose në një rrugë në Gjermani.

Në lajmet përkatëse, Tesla Cybertruck i ardhshëm kaloi një test të improvizuar balte pas ceremonisë së themelimit të kompanisë për rafinerinë e saj të litiumit në Teksas. Duket sikur kamionçina elektrike u mbërthye për një kohë të shkurtër sepse nuk kishte goma të duhura për terren të ashpër, por një lloj gome për të gjitha sezonet.

Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të...

Hipermakina elektrike japoneze Aspark Owl vendos dy rekorde botërore

(Skenderbeu.info)-Hipermakina elektrike japoneze Aspark Owl vendos dy rekorde botërore Aspark...

Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

(Skenderbeu.info)-Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy...

Apple mohon pretendimet e rusëve për spiunazh

(Skenderbeu.info)-Apple mohon pretendimet e rusëve për spiunazh Apple Inc ka...

E papritur/ Mercedes tani ka laptopin e saj

(Skenderbeu.info)-E papritur/ Mercedes tani ka laptopin e saj Gjatë Computex...

Aston Martin prezantoi DB12

(Skenderbeu.info)-Aston Martin prezantoi DB12 Pasardhësi i modelit GT të Aston...

”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së në Windows

(Skenderbeu.info)-”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së...

Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë një GT me dy dyer

(Skenderbeu.info)-Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë...
Raporto