Tërmeti me magnitudë 7 godet Indonezinë, banorët largohen nga ndërtesat

(Skenderbeu.info) Tërmeti me magnitudë 7 godet Indonezinë, banorët largohen nga ndërtesat.

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.0 goditi provincën Sulawesi të Indonezisë të mërkurën, tha agjencia e gjeofizikës e vendit, duke shtuar se nuk kishte potencial cunami.

Qendra e Paralajmërimit të Cunamit në Paqësor, megjithatë, paralajmëroi se ekzistonte rreziku i valëve të cunamit të vendosura brenda 300 km nga epiqendra.

Agjencia indoneziane tha se epiqendra e tërmetit ishte në një thellësi prej 64 km, 141 kilometra në juglindje të qytetit të Melonguane.

Një banor në qytetin Manado, kryeqyteti i Sulawezit të Veriut, tha me telefon se tërmeti u ndje shumë i fortë për disa sekonda dhe njerëzit u panë duke u larguar nga ndërtesat.

Megjithatë, banori tha se deri më tani nuk janë parë dëme të dukshme dhe disa persona janë kthyer në shtëpitë e tyre.

Tërmeti u ndje edhe në ishujt Maluku, shtoi agjencia lokale e fatkeqësive.

Indonezia qëndron në majë të të ashtuquajturës “Unaza e zjarrit e Paqësorit”, duke e bërë atë një nga rajonet më aktive sizmike në botë, duke përjetuar tërmete të shpeshta.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto