Tërmeti me magnitudë 6.1 ka goditur Turqinë veriperëndimore

(Skenderbeu.info) Tërmeti me magnitudë 6.1 ka goditur Turqinë veriperëndimore. Një tërmet me magnitudë 6.1 goditi Turqinë veriperëndimore gjatë orëve të para të së mërkurës, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA.

Lëkundjet e cekëta goditën rreth 170 kilometra (105 milje) në lindje të Stambollit, qyteti më i madh i vendit, sipas USGS.

Ai dha një kohë prej 4:08 të mëngjesit  dhe një thellësi prej 10 km. USGS përdor një “thellësi fikse” prej 10 km kur të dhënat fillestare të tërmetit janë “shumë të dobëta për t’u llogaritur”, sipas faqes së saj të internetit.
Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu ka postuar në Twitter se nuk ka asnjë informacion për humbje jete.

Turqia ndodhet në një nga zonat më aktive të tërmeteve në botë.

Një tërmet me magnitudë 6.8 goditi Elazigun në janar 2020, duke vrarë më shumë se 40 njerëz.

Në nëntor të atij viti, një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7 ballë goditi Detin Egje, duke vrarë 114 njerëz dhe duke plagosur më shumë se 1000.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Astronautët kinezë rikthehen në tokë pas misionit të ‘suksesshëm’ 6-mujor

(Skenderbeu.info) Astronautët kinezë rikthehen në tokë pas misionit të...

Ambasada ukrainase në Spanjë mori sërish një pako me ‘sy kafshësh’

(Skenderbeu.info) Ambasada ukrainase në Spanjë mori sërish një pako...

Mijëra foka janë gjetur të ngordhura në brigjet ruse

(Skenderbeu.info) Mijëra foka janë gjetur të ngordhura në brigjet...

Izraeli godet Hamasin pas lëshimit të raketës nga Gaza

(Skenderbeu.info) Izraeli godet Hamasin pas lëshimit të raketës nga...

Përplasja e autobusit me tramvajin në Stamboll, 19 të plagosur

(Skenderbeu.info) Përplasja e autobusit me tramvajin në Stamboll, 19...

Sistemi anti-drone i Elettronica që Italia ndoshta do të dërgojë në Ukrainë

(Skenderbeu.info) Sistemi anti-drone i Elettronica që Italia ndoshta do...

Brazili ka zgjedhur Centauro II nga konsorciumi Iveco-Oto Melara

(Skenderbeu.info) Brazili ka zgjedhur Centauro II nga konsorciumi Iveco-Oto...

Shfuqizohet policia morale e Iranit

(Skenderbeu.info) Shfuqizohet policia morale e Iranit. Irani ka hequr...
Raporto