(Skenderbeu.info)-Tërmet në Indonezi, qindra të vdekur dhe të plagosur

Mijëra shtëpi dhe katër shkolla u shkatërruan, me dëmtime edhe në një spital dhe disa xhami. Një tërmet me magnitudë 5.6 la  shumë njerëz ende nën rrënoja dhe rrugët rurale të ndërprera nga mbeturinat.
Numri i të vdekurve është rritur në 252 të vdekur dhe qindra të plagosur, shumë prej të cilëve në gjendje të rëndë. Tërmeti kishte epiqendrën e tij në rajonin kodrinor të Cianjur (provinca e Java Perëndimore) pasdite, 10 kilometra nën tokë; thellësi e cekët, e cila rrit potencialin shkatërrues të tërmeteve. Sipas Mbrojtjes Civile të Indonezisë, të paktën 2,200 shtëpi janë shembur pjesërisht ose tërësisht, dhe të zhvendosurit janë mbi 5,300. “Muret dhe garderoba u shembën në një çast, gjithçka është rrafshuar me tokë. Unë as nuk e di se ku janë nëna dhe babai im,” i tha një i mbijetuar një TV lokal ndërsa operacionet e shpëtimtarëve vazhdojnë të përpiqen të tërhiqen me përjashtim të njerëzit e shumtë të bllokuar. Televizionet indoneziane transmetojnë imazhe të njerëzve që largohen nga shtëpitë e tyre në panik, shumë me foshnja në krahë.
Shumë prej të plagosurve pësuan fraktura dhe qindra njerëz u trajtuan në parkingjet e spitalit nga frika e shembjeve të tjera. Në zonë ka rënë rryma, duke krijuar edhe vështirësi në komunikim dhe duke penguar punën e ekipeve të shpëtimit. Ekziston edhe frika e rrezikut të rrëshqitjes së dheut dhe ortekëve përgjatë rrugëve të zonës, nëse bie shi në orët në vijim, një mundësi shumë e mundshme duke pasur parasysh sezonin. Tërmeti u ndje dukshëm edhe për disa minuta në Xhakartë, 100 kilometra në veri-perëndim, ku u evakuuan disa rrokaqiej. Në kryeqytet nuk raportohet për dëme, por më shumë se 25 pasgoditjet e regjistruara në dy orët e ardhshme ndihmuan në mbajtjen e tensionit në zonën e tërmetit të lartë, me disa zona ende të izoluara për shkak të rrëshqitjeve të dheut që penguan rrugët.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues, helikopterë dhe drone

(Skenderbeu.info) Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues,...

Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për t’u përballur me rebelët

(Skenderbeu.info) Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për...

Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i Gjermanisë në vitin 2025

(Skenderbeu.info) Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i...

Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën e armëve bërthamore

(Skenderbeu.info) Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën...

Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në një varkë në brigjet e Tajlandës

(Skenderbeu.info) Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në...

Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për një avion të ri luftarak

(Skenderbeu.info) Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për...

Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane Mls Shield

(Skenderbeu.info)-Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane...

Meksikë/ ‘Dita Italiane e Hapësirës 2022’ festohet në ambasadë

(Skenderbeu.info) Meksikë/ 'Dita Italiane e Hapësirës 2022' festohet në...
Raporto