Franca pranon të tërheqë trupat nga Burkina Faso brenda një muaji

(Skenderbeu.info) Franca pranon të tërheqë trupat nga Burkina Faso brenda një muaji.

Franca do të tërheqë trupat e saj nga Burkina Faso brenda një muaji pasi sundimtarët ushtarakë të vendit të Afrikës Perëndimore i kërkuan asaj të largohej, tha ministria e jashtme franceze.

Në një deklaratë të lëshuar të mërkurën, ministria franceze tha se kishte marrë njoftim një ditë më parë se një marrëveshje e vitit 2018 për statusin e trupave franceze në vend ishte ndërprerë.

“Në përputhje me kushtet e marrëveshjes, denoncimi hyn në fuqi një muaj pas marrjes së njoftimit me shkrim. Ne do të respektojmë kushtet e kësaj marrëveshjeje duke përmbushur këtë kërkesë.”

Franca mban rreth 200 deri në 400 forca speciale në ish-koloninë e saj.

Të hënën, Ouagadougou tha se kishte vendosur t’i jepte fund një marrëveshjeje ushtarake që lejonte trupat franceze të luftonin grupet e armatosura në territorin e saj, sepse qeveria dëshiron që vendi të mbrohet.

Protestat kundër pranisë ushtarake franceze janë rritur në Burkina Faso, pjesërisht të lidhura me perceptimet se Franca nuk ka bërë mjaftueshëm për të trajtuar dhunën që është përhapur vitet e fundit nga Mali fqinj.

Burkina Faso është një nga vendet më të varfra dhe më të paqëndrueshme në Afrikë. Mijëra trupa, policë dhe civilë janë vrarë dhe rreth dy milionë njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre që kur luftëtarët e lidhur me Al-Kaedën dhe ISIL (ISIS) nisën një fushatë dhune nga Mali fqinj në vitin 2015.

Më shumë se një e treta e vendit është jashtë kontrollit të qeverisë dhe zhgënjimi brenda ushtrisë për numrin në rritje shkaktoi dy grusht shteti vitin e kaluar.

Burime franceze të mbrojtjes dhe diplomatike thanë se forcat speciale mund të zhvendosen në Niger, ku tani është vendosur një kontigjent i madh i forcave franceze dhe europiane. Parisi gjithashtu ka një prani të madhe ushtarake në Çad.

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto