Telefonat inteligjentë të përdorur do të arrijnë 100 miliardë dollarë deri në vitin 2026

(Skenderbeu.info) Telefonat inteligjentë të përdorur do të arrijnë 100 miliardë dollarë deri në vitin 2026.

Korporata Ndërkombëtare e të Dhënave (IDC) vlerëson se dërgesat në mbarë botën  telefonave inteligjentë të përdorur, me telefona inteligjentë të rinovuar dhe të përdorur, arritën në 282.6 milionë njësi në vitin 2022.

Rritja e njësisë përfaqëson një rritje prej 11.5% krahasuar me 253.4 milionë njësi të dërguara në 2021.

Kjo rritje pritet të vazhdojë pasi parashikon që dërgesat e smartfonëve të përdorur do të arrijnë afërsisht 413.3 milionë njësi në vitin 2026. Vlera e tregut në 2026 pritet të jetë vetëm nën 1 miliardë dollarë.

Programet e tregtisë vazhdojnë të jenë faktori shtytës për tregun global të smartfonëve të përdorur. Ne kemi qenë dëshmitarë të programeve të nisura me sukses në tregje të shumta rajonale ku tregtia është ende një koncept për konsumatorët vendas.

Në tregjet nga SHBA-ja, Kanadaja dhe Europa Perëndimore, tregtia vazhdon të luajë një rol të rëndësishëm në përshpejtimin e cikleve të rifreskimit përmes promovimeve të telekomit dhe shitjeve me pakicë.

Kjo ka kontribuar në një rritje të vlerës së tregtisë (TIV), që është kur kërkesa për pajisje është e ngadaltë.

Rritja e TIV ka rritur çmimet në tregun sekondar për shkak se konsumatorët marrin më shumë për pajisjet e tyre të vjetra për të ndihmuar në përmirësimet.

“Tregu i smartfoneve te përdorur ishte në gjendje të rritej 11,5% në 2022 falë rikthimit prej 6,1% që dëshmuam në treg për vitin 2021”, thotë Anthony Scarsella, menaxher kërkimi në IDC’s Worldwide Quarterly Phone Tracker.

“Pajisjet e përdorura tregojnë më shumë elasticitet ndaj frenuesve të tregut sesa shitjet e smartfonëve pasi oreksi i konsumatorëve mbetet i ngritur në shumë rajone.”

“Pikat tërheqëse të çmimeve janë kritike për rritjen pasi kursimet e kostos mbeten përfitimi kryesor. Megjithatë, një luftë e nivelit të lartë të inventarit për shkak të cikleve të zgjatura të rifreskimit në treg ka përdorur çmimet që janë rritur mbi 11% në 2022.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto