Samsung po përpiqet të përdorë teknologjinë MicroLED për orët e saj inteligjente

(Skenderbeu.info) Samsung po përpiqet të përdorë teknologjinë MicroLED për orët e saj inteligjente.

Teknologjia MicroLED për orët inteligjente ka filluar të prezantohet nga Samsung. Deri kohët e fundit, teknologjia MicroLED e Samsung ishte kryesisht e kufizuar në televizorët e saj premium, por indikacionet sugjerojnë se së shpejti mund të ndryshojë.

Aktualisht, ekranet OLED përdoren në orët Galaxy të Samsung. Prodhuesit e tjerë marrin panele OLED nga firma për orët inteligjente.

Versionet e ardhshme të Galaxy Watch do të kenë këto ekrane të avancuara sapo të tregtohet teknologjia e saj MicroLED.

Orë të ardhshme Samsung
Një nga furnizuesit më të rëndësishëm të paneleve OLED për Apple Watch është Samsung. Sipas raporteve të fundit, Apple synon të kalojë orën e saj inteligjente në MicroLED.

Si rezultat, biznesi mund të mos blejë aq shumë panele OLED Samsung sa bën tani.

Samsung Display mund të garantojë që Apple do të vazhdojë të jetë klient i tij duke u bërë furnizues i paneleve MicroLED për orët inteligjente.

Panelet MicroLED do të jenë dukshëm më të mira se panelet OLED. Ata kanë një raport më të mirë kontrasti, janë më të shndritshëm dhe riprodhojnë mirë ngjyrat. Nën rrezet e diellit direkte, dukshmëria përmirësohet ndjeshëm.

Për më tepër, panelet MicroLED përdorin më pak energji, duke lejuar që orët inteligjente të zgjasin më gjatë me një karikim të vetëm.

Në fund të vitit të kaluar, Samsung Display krijoi një ekip të ri për të punuar në këtë projekt. Ekipi dëshiron të shohë që kjo teknologji të bëhet e disponueshme komerciale së shpejti.

Por procesi do të zgjasë shumë dhe Samsung Display shpreson të përfundojë zhvillimin këtë vit.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto