Teknologjia Revolucionare ofron një perspektivë të re për ciklonet

(Skenderbeu.info)-Teknologjia Revolucionare ofron një perspektivë të re për ciklonet

Rrezet kozmike të përdorura për të gjurmuar dhe vizualizuar ciklonet tropikale hapin syrin e stuhisë.
Për herë të parë, grimcat e muonit me energji të lartë të krijuara në atmosferë kanë bërë të mundur që studiuesit të ekzaminojnë strukturat e stuhive në një mënyrë që metodat konvencionale të vizualizimit, si imazhet satelitore, nuk munden. Niveli i detajeve të kësaj metode të re mund t’i ndihmojë studiuesit të simulojnë stuhitë dhe efektet e motit. Kjo gjithashtu mund të rezultojë në sisteme të mëhershme paralajmëruese që janë më të sakta.
Është e vështirë të humbasësh raportet e shumta të lajmeve për stuhitë e forta që kanë ndodhur në rajone të ndryshme të globit dhe që shpesh i atribuohen ndryshimeve klimatike. Edhe pse parashikimi i motit dhe sistemet e paralajmërimit të hershëm kanë qenë gjithmonë të rëndësishme, rritja aktuale e aktivitetit të stuhive duket se i bën ato veçanërisht të tilla. Një ekip shkencëtarësh i udhëhequr nga profesori Hiroyuki Tanaka i Muographix në Universitetin e Tokios ka zhvilluar një metodë të re për identifikimin dhe analizimin e cikloneve tropikale duke përdorur një çuditshmëri të fizikës së grimcave që ndodh mbi kokat tona gjatë gjithë kohës.
“Ju me siguri keni parë fotografi të cikloneve të marra nga lart, që tregojnë vorbulla rrotulluese të reve. Por dyshoj se keni parë ndonjëherë një ciklon nga ana, ndoshta si një grafik kompjuterik, por asnjëherë si të dhëna aktuale të sensorëve të kapur, “tha Tanaka. “Ajo që ne i ofrojmë botës është aftësia për të bërë pikërisht këtë, vizualizimi i fenomeneve të motit në shkallë të gjerë si ciklonet nga një perspektivë 3D, dhe gjithashtu në kohë reale. Ne e bëjmë këtë duke përdorur një teknikë të quajtur muografi, të cilën mund ta mendoni si një rreze X, por për të parë brenda gjërave vërtet të mëdha.”
Muografia prodhon fotografi me rreze X të objekteve të mëdha si vullkanet, piramidat, trupat ujorë dhe, për herë të parë, sistemet e motit atmosferik. Scintilatorët janë sensorë të veçantë që janë të lidhur së bashku për të formuar një rrjet, të ngjashëm me pikselët në sensorin e kamerës së smartphone-it tuaj. Këta shintilatorë, megjithatë, nuk shohin dritën optike. Ata shohin muone, të cilat prodhohen në atmosferë kur rrezet kozmike nga hapësira e thellë përplasen me atomet.
Teknologjia Revolucionare ofron një perspektivë të re për ciklonet.
ciklon detaje
Muonët janë të veçantë sepse kalojnë lehtësisht nëpër materie pa u shpërndarë aq shumë sa grimcat e tjera. Por sasia e vogël që ata devijojnë ndërsa kalojnë nëpër lëndë të ngurtë, të lëngët apo edhe të gaztë, mund të zbulojë detaje të udhëtimit të tyre midis atmosferës dhe sensorëve. Duke kapur një numër të madh muonësh që kalojnë nëpër diçka, një imazh i tij mund të rindërtohet.
“Ne imazhuam me sukses profilin vertikal të një cikloni dhe kjo zbuloi ndryshime të densitetit thelbësor për të kuptuar se si funksionojnë ciklonet,” tha Tanaka. “Imazhet tregojnë seksione tërthore të ciklonit që kaloi përmes prefekturës Kagoshima në Japoninë perëndimore. U befasova kur pashë qartë se kishte një bërthamë të ngrohtë me densitet të ulët që ishte në kontrast dramatik me pjesën e jashtme të ftohtë me presion të lartë. Nuk ka absolutisht asnjë mënyrë për të kapur të dhëna të tilla me sensorë tradicionalë të presionit dhe fotografi.”
Detektori që përdorën studiuesit ka një kënd shikimi prej 90 gradë, por Tanaka parashikon të kombinojë sensorë të ngjashëm për të krijuar stacione vëzhgimi hemisferike dhe për këtë arsye të gjithëdrejtimshëm, të cilët mund të vendosen përgjatë gjatësisë së vijës bregdetare. Këto mund të shohin ciklonet deri në 300 kilometra larg. Edhe pse satelitët i gjurmojnë tashmë këto stuhi, detajet shtesë të ofruara nga muografia mund të përmirësojnë parashikimet rreth afrimit të stuhive.
Një nga hapat e ardhshëm për ne tani do të jetë përsosja e kësaj teknike në mënyrë që të zbulojmë dhe vizualizojmë stuhitë në shkallë të ndryshme”, tha Tanaka. “Kjo mund të nënkuptojë modelim dhe parashikim më të mirë jo vetëm për sistemet më të mëdha të stuhisë, por edhe më shumë kushte lokale të motit.”
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Borgward, kur kapitali kinez nuk mjafton

(Skenderbeu.info)-Borgward, kur kapitali kinez nuk mjafton për të shpëtuar...

Elon Musk e kthen selinë e Twitter-it në ‘hotel’ për stafin

(Skenderbeu.info) Elon Musk e kthen selinë e Twitter-it në...

Bot AI ChatGPT mahnit akademikët me aftësitë e tij

(Skenderbeu.info) Bot AI ChatGPT mahnit akademikët me aftësitë e...

Teleskopi Hapësinor James Webb mahnit astronomët me imazhin e Titanit

(Skenderbeu.info) Teleskopi Hapësinor James Webb mahnit astronomët me imazhin...

Sony gjithashtu në metaverse me sensorë Mocopi

(Skenderbeu.info) Sony gjithashtu në metaverse me sensorë Mocopi. Sony...

Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu

(Skenderbeu.info)-Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu Pronari...

Ericsson, 5G mund të përmbajë kërkesa më të larta për energji

(Skenderbeu.info) Ericsson, 5G mund të përmbajë kërkesa më të...

Hakerët sulmojnë rrjetet e energjisë përmes serverëve të vjetër

(Skenderbeu.info) Hakerët sulmojnë rrjetet e energjisë përmes serverëve të...
Raporto