(Skenderbeu.info)-A mund të bëhemi vërtet të varur nga ëmbëlsirat?

Duhen rreth tridhjetë minuta që truri të njohë llojin e sheqerit që futet në trup dhe ta shpërndajë atë në përputhje me rrethanat në trup.
Nuk ka sheqerna të mira apo të këqija, ndryshimi është vetëm në sasi. Kur hamë ëmbëlsira, të cilat janë kryesisht sheqerna të thjeshta, që do të thotë se trupi ynë i zbërthen ato shpejt dhe përfundojnë në qarkullimin tonë më shpejt se sheqernat komplekse, nëse nuk i përdorim në një periudhë më të shkurtër kohore, ato shkojnë në dyqane. në formën e indit yndyror.
Kemi vënë re se nevoja për ëmbëlsira varet shumë nga gjendja jonë psikologjike, shumë shpesh arrijmë tek ëmbëlsirat kur nuk ndihemi mirë. Kjo është në fakt një nga mënyrat për ta bërë një person të ndihet “më mirë” në këtë moment.
Dhe me këtë bie në një rreth vicioz, sepse ëmbëlsirat bëhen mënyra kryesore e rregullimit të ndjenjave, pra bëhen rehati.
Si të shpëtojmë nga varësia ndaj ëmbëlsirave?
Mënyra më e mirë është të hani siç duhet, të konsumoni mjaftueshëm proteina, yndyrna të shëndetshme dhe karbohidrate komplekse, kështu që nevoja për energji të shpejtë – sheqeri i thjeshtë do të reduktohet.
Kur kemi pak kohë në një dietë të shëndetshme, pas kësaj shija e ëmbëlsirave do të ndryshojë, ato do të jenë tepër të ëmbla ose të kripura dhe për këtë arsye nuk do t’i shijojmë më si më parë.
Një nga mënyrat është eliminimi i të gjitha ëmbëlsirave dhe sallamit nga shtëpia në mënyrë që në situata krize të detyrohemi të zgjedhim një vakt më të shëndetshëm.
Trupi ka nevojë për kohë që të mësohet me një dietë të re, që i pëlqen, dhe ju të adoptoni zakone të shëndetshme dhe të shijoni vaktet tuaja.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto