fbpx

Ne nuk jemi të gjithë të pikëlluar për vdekjen e mbretëreshës

(Skenderbeu.info)-Ne nuk jemi të gjithë të pikëlluar për vdekjen e mbretëreshës

Ka disa ngjarje botërore që ndodhin, dhe ju thjesht e dini se gjithmonë do të mbani mend se ku keni qenë kur keni dëgjuar për herë të parë lajmin. 8 shtatori 2022, dita kur vdiq Mbretëresha Elizabeth II, sigurisht që do të jetë një nga ato momente në kohë për shumë prej nesh.
E megjithatë asgjë nuk i ka ekspozuar të çarat e thella në komunitetin tonë global si kjo. Ndërsa njoftimet për vdekjen e saj goditën mediat sociale dhe ndërprenë transmetimin e televizionit, një sërë opinionesh dhe emocionesh shpërthyen në skenë.
Shumë njerëz (kryesisht të bardhë) (minus irlandezët, të cilët nuk e kanë harruar konfliktin brutal 30-vjeçar të luftuar në Irlandën e Veriut gjatë mandatit të Mbretëreshës) filluan ta lavdërojnë Mbretëreshën me kujtime të pastra të jetës dhe trashëgimisë së saj. Ndërkohë, njerëzit me ngjyrë dhe kombet e përbashkëta në mbarë botën kanë shprehur zemërimin për mbretërimin 70-vjeçar që ekzistonte vetëm mbi kurrizin tonë.
Siç tha Fred T. Joseph në një Reel të fundit në Instagram, “nuk ka kurrë një kohë të keqe për të folur për shtypjen… Dikush që vdes nuk i shfajëson papritur nga gjërat që kanë bërë, veçanërisht nëse nuk kanë bërë asgjë. për të korrigjuar mënyrat se si i kanë dëmtuar njerëzit ose kanë përfituar nga dëmi i pa adresuar gjatë kohës që ata ishin gjallë.”
Ndërsa disa nga shakatë dhe komentet e mediave sociale janë konsideruar të pandjeshme nga ata që bëjnë thirrje për respekt në këtë kohë, është e rëndësishme që njerëzit të njohin emocionet komplekse në lojë nga dhimbja që njerëzit me ngjyrë u është dashur të gëlltisin të gjithë për shekuj. Na është dashur të shikojmë Mbretëreshën – dhe Pallatin Buckingham në tërësi – të parakalojnë pasurinë dhe fuqinë e monarkisë, dëshmi e kolonializmit. Ne kemi paguar tarifat e hyrjes për të ecur nëpër muzetë me plaçka nga kombet tona.
Neve na është thënë rregullisht të respektojmë protokollet dhe të tregohemi të ndershëm kur tha se bukuritë i kanë sjellë njerëzve tanë vetëm vjedhje dhe vdekje. Pse duhet të presim që ne të vajtojmë dikë që nuk ka treguar kurrë ndjeshmëri ndaj njerëzve që jetonin nën gishtin e saj? Cornel West dikur ndau diçka gjatë një fjalimi në Harvard që të gjithë duhet ta kenë parasysh në momente të tilla: “duhet ta lini vuajtjen të flasë, nëse doni të dëgjoni të vërtetën”.
Gjatë jetës së saj, Mbretëresha Elizabeth II mbajti të gjitha mbetjet e kolonizimit, nga diamantet që mbante deri te pasuria që ekspozoi.
Mbretëresha Elizabeth II ka qeverisur që nga viti 1952, dhe duke vepruar kështu ka miratuar shumë politika dhe ligje që kanë vënë në disavantazh njerëzit me ngjyrë. Mbretërimi i saj, për shembull, shënoi fillimin e rebelimit të Mau Mau në Kenia. Lufta tetëvjeçare për pavarësinë Keniane u shkaktua nga politikat e dhunshme që i larguan fermerët kenianë nga toka e tyre. Më shumë se 1.5 milion njerëz u detyruan në kampet e përqendrimit dhe mbi një milion të tjerë u shtynë në varfëri ndërsa vajtonin vdekjen e të dashurve dhe fqinjëve të tyre.
Ndërsa rreth 5,000 luftëtarë kanë marrë kompensim për dhimbjen dhe vuajtjet e tyre, shumë prej tyre nuk e kanë marrë. Muthoni Mahenge, një grua e moshuar dhe ish-luftëtare e pavarësisë, është një nga të shumtët që nuk kanë marrë asgjë. Në një intervistë të fundit ajo deklaron, “Le të më japë [Mbretëresha Elizabeth II] një kompensim të drejtë, sepse ajo është sundimtarja. Le të sjellë Elizabeta atë që më takon mua.”
Dhuna e udhëheqjes së Mbretëreshës nuk përfundon këtu. Dokumentet e zbuluara në vitin 2021 zbuluan se si Mbretëresha Elizabeth II bëri gjithçka për të siguruar që “emigrantët me ngjyrë ose të huajt” nuk do të punësoheshin në Pallatin Buckingham, përveçse si shërbëtorë shtëpiak. Kjo praktikë zgjati për dekadat e para të kohës së saj si Mbretëreshë, e mbrojtur në një pjesë të madhe nga klauzolat që siguronin që anëtarët e familjes mbretërore të përjashtoheshin nga ligjet që ndalonin diskriminimin racor dhe gjinor.
Dhe në një goditje më të fundit ndaj lëvizjes aktuale për t’i dhënë fund dhunës me bazë gjinore dhe adresimin kuptimplotë të kulturës së përdhunimit, Mbretëresha Elizabeth II e ka mbrojtur djalin e saj, Princin Andrew, nga përgjegjësia për akuzat për abuzim seksual në lidhje me Jeffrey Epstein dhe Ghislaine Maxwell.
E gjithë kjo për të thënë, vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II është e mbushur me emocione dhe kompleksitet. Dhe ne do të ishim të harruar të mos e pranonim disonancën e çuditshme që njerëzit po përjetojnë tani. Ndërsa disa e shohin atë si një ikonë dhe “mbretëresha zemërmirë”, për të tjerët ajo përfaqëson një histori të dhimbshme dhune, shtypjeje dhe disavantazhi. Shumë prej nesh nuk pikëllojnë një kryetar shteti, por pikëllojnë të vërtetën teksa shikojnë historinë të rishkruhet para syve tanë.
Ndihet dekurajuese, të parafrazoj Brittany Packnett Cunningham, megjithë vlerësimet e shumta të drejtësisë racore që kemi pasur që shumë zgjedhin për dekor mbi paturpësinë e ndershmërisë radikale. Si grua dhe aktiviste e zezë, unë nuk iu luta Zotit për të shpëtuar Mbretëreshën – as nuk do të mbaj në gjysmështizë ndonjë flamur të mirëfilltë apo figurativ. Më mirë do t’u sjellja afat dhe dëmshpërblime viktimave të kolonializmit britanik. Le të marrë fund me të monarkia dhe të gjitha sistemet e shtypjes dhe shfrytëzimit.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

(Skenderbeu.info)-Në luftën për opinionin global, Kina po fiton Këto ditë,...

Asetet Kripto po arrijne kulmin

(Skenderbeu.info)-Asetet Kripto po arrijne kulmin.Analizimi i aseteve të kriptove...

Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt

(Skenderbeu.info)-Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt .Cfarë vjen më...

Putini shkon drejt humbjes

(Skenderbeu.info)-Putini shkon drejt humbjes në Ukrainë. Pyetja e vetme...

Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë? Ndërsa pushtimi rus...
Raporto