(Skenderbeu.info)-Shqiptarët, të parët drejt Anglisë me gomone

 Shqiptarët cdo dite po rrezikojnë jetën për të kaluar drejt Britanisë së Madhe me gomone.
Shqipëria po shpopullohet  dhe shume shqiptare e shohin veten larg Shqiperise.
Kjo situatë ka krijuar edhe përplasje me qeverinë britanike. Kjo e fundit i ka quajtur shqiptarët kriminelë, dhe për këto deklarata diskriminuese shqiptarët protestuan.
Mediat britanike kanë shkruar plot here për shqiptarët të cilët emigrojnë drejt Anglisë si pasojë e pamundësive për të jetuar në Shqipëri.
Një raport i fundit nga qeveria britanike tregon se shqiptarët janë të parët që shkojnë me gomone drejt Anglisë, duke ia kaluar edhe Afganistanit. 45% e emigrantëve që kanë kaluar kanalin britanik me varka të vogla janë shqiptarë. 13% të tjerë janë afganë, 9% iranianë, 7% irakianë, 6% sirianë etj.
Qeveria britanike bën të ditur se janë regjistruar 11,241 shqiptarë që kanë mbërritur me varka të vogla midis janarit dhe shtatorit 2022 (96% e të cilëve mbërritën midis majit dhe shtatorit), krahasuar me vetëm 264 të zbuluar në të njëjtën periudhë të një viti më parë (janar deri në shtator 2021).
Numri i afganëve që mbërrijnë me varka të vogla është rritur gjithashtu që nga vera e vitit 2021. Ka pasur 4,781 mbërritje midis janarit dhe shtatorit 2022 (57% e të cilëve kanë mbërritur midis korrikut dhe shtatorit), krahasuar me 1,437 mbërritje afgane në të gjithë vitin 2021, 494 në 2020 , 69 në 2019 dhe 3 në 2018.
 Raporti i qeverisë britanike
Numri i shqiptarëve që mbërrijnë me varka të vogla është rritur ndjeshëm në vitin 2022, veçanërisht nga maji. Përpara kësaj pike, shqiptarët zakonisht nuk zbuloheshin në varka të vogla. Megjithatë, janë regjistruar 11,241 shqiptarë që kanë mbërritur me varka të vogla midis janarit dhe shtatorit 2022 (96% e të cilëve mbërritën midis majit dhe shtatorit), krahasuar me vetëm 264 të zbuluar në të njëjtën periudhë të një viti më parë (janar deri në shtator 2021).
Shqiptarët, të parët drejt Anglisë me gomone.
raport i fundit nga qeveria britanike
Shqiptarët, të parët drejt Anglisë me gomone.
raport i fundit nga qeveria britanike
Shqipëria ishte kombësia më e madhe e mbërritjes me varka të vogla që aplikoi për azil në vitin që përfundon në shtator 2022. Duke përbërë 24% të totalit të mbërritjeve me varka të vogla që aplikonin për azil në atë periudhë.
Nga 8,466 mbërritjet shqiptare me varka të vogla në vitin që përfundon në shtator 2022, 85% aplikuan për azil (7,219 persona, në lidhje me 6,624 aplikime). Nga këto aplikime, 152 janë tërhequr (2%) dhe 50 kanë marrë një vendim fillestar (<1%), me këto rezultate:
26% (13) nuk u morën parasysh për arsye të vendeve të treta
74% (37) janë refuzuar për arsye të tjera
Asnjërit nuk iu dha statusi i refugjatit ose një lloj tjetër leje
Që nga janari 2018, iranianët kanë përbërë 22% të të gjithë mbërritjeve me varka të vogla dhe ata përfaqësonin shumicën e mbërritjeve me varka të vogla në 2018 (80%) dhe 2019 (66%). Shtetasit shqiptare dhe afgane ishin me se shumti te pranishem.

Vetëm në tremujorin e fundit 45% të mbërritjeve me varka të vogla ishin shqiptarë (9076). Dhe kishte ditë ku deri në 80% të mbërritjeve ishin shqiptarë.

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Leao me fanelen e AC Milan

Leao, prioritet absolut për rinovimin me Milanin

0
(Skenderbeu.info)-Leao, prioritet absolut për rinovimin me Milanin. Synoni Ziyech për janarin. Claudio Raimondi, duke folur...
Pele pasi ka dale nga spitali

Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor

0
(Skenderbeu.info)-Futboll: Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor. Pelé është diagnostikuar me një infeksion të frymëmarrjes...
Neymar para ndeshjes Brazil-Kamerun

Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve

0
(Skenderbeu.info)-Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve. “Mendoj se Neymar do të kthehet në fushë për...

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...

Lajme të tjera
NGJASHME

Masakrohet mjeku me mjete të forta në Gramsh/ EMRI

(Skenderbeu.info)-Masakrohet mjeku me mjete të forta në Gramsh. Nje ngjarje...

Anulimi i dites se pushimit nga frika e pjesëmarrjes në protestë!

(Skenderbeu.info)-Anulimi i dites se pushimit nga frika e pjesëmarrjes...

OKB: Shqipëria me diasporën e tretë më të madhe në botë

(Skenderbeu.info)-OKB: Shqipëria me diasporën e tretë më të madhe...

Pezullohen 4 punonjës të DRTSHR, jepnin shoferëve certifikata false (Emrat)

(Skenderbeu.info)-Pezullohen 4 punonjës të DRTSHR, jepnin shoferëve certifikata false...

Qëllohet me armë zjarri 40-vjeçari, autori në arrati

(Skenderbeu.info)-Qëllohet me armë zjarri 40-vjeçari, autori në arrati  Mëngjesin e...

Bashkë kundër dhunës/Në komisariat e Durrësit, vendoset instalacioni në përkujtim të viktimave

(Skenderbeu.info)-Bashkë kundër dhunës/Në komisariat e Durrësit, vendoset instalacioni në...

Shkollat që rrisin analfabetë/ 21 mijë fëmijë bëjnë mësim në klasa të bashkuara

(Skenderbeu.info)-Shkollat që rrisin analfabetë/ 21 mijë fëmijë bëjnë mësim...

Parashikimi i motit për ditën e premte, 2 dhjetor 2022

(Skenderbeu.info)-Parashikimi i motit për ditën e premte, 2 dhjetor...
Raporto