(Skenderbeu.info)-A është e rrezikshme të hani borë!

Bora është në fakt ujë në formën e saj më të pastër. Megjithatë, në të mund të gjenden edhe shumë gjëra të tjera, duke përfshirë kripën dhe kimikatet që përdoren për shkrirjen e borës në rrugë dhe trotuare, si dhe flokët, bakteret, urinën dhe feçet.
Bora është më e ndotur në qytete, por nuk është e padëmshme as në zonat rurale.
Dëbora gjithmonë mbart rrezikun e kontaminimit, papastërtisë dhe mikrobeve,” thotë Jennifer Johnson nga klinika Mayo për AccuWeather.com.
Rreziqet e ngrënies së borës ndryshojnë nga vendi në vend.
Në qytetet e mëdha ka më shumë ndotje për shkak të më shumë makinave dhe ndërtesave, ndërsa vendet rurale bartin rrezikun që kimikatet bujqësore nga toka të përfundojnë në dëborë. Unë personalisht nuk njoh njeri që ka pasur komplikime nga ngrënia e borës, por ka fëmijë që janë sëmurë prej saj. Kam lexuar raporte të rasteve të fëmijëve që morën infeksione të pazakonta bakteriale pasi kishin ngrënë borë”, thekson Johnson.
Mund të shfaqen probleme me stomakun
Shumica e njerëzve kanë imunitet të mirë që nuk do të dëmtojë pak borë, por pasojat e mundshme janë problemet me stomakun dhe diarreja. Simptomat do të varen kryesisht nga ajo që është në dëborë.
“Dikush me probleme imune është më i ndjeshëm ndaj infeksionit dhe mund të zhvillojë ethe, të vjella, diarre ose humbje peshe të pashpjegueshme”, thotë Johnson.
Personat që vuajnë nga probleme serioze shëndetësore dhe foshnjat duhet të jenë të kujdesshëm. Nëse hani disa thekon, nuk ka arsye për panik. Nëse e teproni, informoni mjekun tuaj.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto