(Skenderbeu.info) Biden/ SHBA po dërgon 31 tanke Abrams në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 31 tanke luftarake M1 Abrams në Ukrainë, tha presidenti Joe Biden të mërkurën, disa orë pasi Gjermania konfirmoi se do të dorëzonte tanket e saj Leopard 2 në Kiev.

Biden i quajti tanket Abrams “më të aftët në botë”, në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë. Ai tha se SHBA do t’i siguronte Ukrainës pjesë dhe pajisje, përveç trajnimit.

Presidenti vlerësoi njoftimin e mëparshëm të kancelarit gjerman Olaf Scholz se 14 tanke Leopard do t’i dorëzoheshin Ukrainës.

“Gjermania është rritur me të vërtetë dhe kancelarja ka qenë një zë i fortë për unitetin” midis aleatëve të Ukrainës, tha Biden.

Tanket e betejës Abrams që SHBA po dërgojnë në Ukrainë do të ndihmojnë Kievin të rimarrë territorin e pushtuar nga forcat ruse, por nuk duhet të shihen nga Moska si një “kërcënim sulmues”, shtoi ai.

“Kjo është ajo për të cilën bëhet fjalë – për të ndihmuar Ukrainën të mbrojë dhe mbrojë tokën ukrainase. Nuk është një kërcënim fyes për Rusinë, nuk ka asnjë kërcënim sulmues ndaj Rusisë,” u tha Biden gazetarëve.

Biden pranoi se dërgimi i tankeve amerikane në Ukrainë mund të ishte një proces i gjatë.

“Dorëzimi i këtyre tankeve në terren do të marrë kohë. Koha që do ta shohim dhe do ta përdorim për t’u siguruar që ukrainasit janë plotësisht të përgatitur,” tha ai.

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto