fbpx

Takimi i Vladimir Putin me Xi Jinping vjen në një kohë kritike për Rusinë

(Skenderbeu.info)-Takimi i Vladimir Putin me Xi Jinping vjen në një kohë kritike për Rusinë

Nga Charlie Cambell ;TIME 
Kur Xi Jinping dhe Vladimir Putin u takuan për herë të fundit ballë për ballë gjatë Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit më 4 shkurt, liderët kinezë dhe rusë mahnitën botën duke shpallur një partneritet “pa kufij”, përpara se Putini të shkatërronte rendin ndërkombëtar me Rusinë. – pushtimi në shkallë të Ukrainës më pak se tre javë më vonë.
Të enjten, të dy të fortët do të ribashkohen në margjinat e një samiti të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) – një organizatë e mjegullt euroaziatike, ekonomike dhe e sigurisë e udhëhequr nga Kina – në Uzbekistan. Ai është pjesë e udhëtimit të parë jashtë shtetit të Xi-t që nga pandemia COVID-19 – ai do të mbërrijë direkt nga një vizitë në Kazakistanin fqinj të mërkurën – dhe sfidat e politikave anembanë globit do të analizojnë takimin për shenja të tendosjes ose solidaritetit dypalësh.
Takimi do të jetë një sinjal i fortë politik i mbështetjes së Kinës,” thotë Marcin Kaczmarski, një pedagog në studimet e sigurisë në Universitetin e Glasgow. “Por nuk jam i sigurt nëse kjo përkthehet në ndonjë rezultat të prekshëm për Rusinë në aspektin financiar”.
Kina e ka mbështetur aventurizmin ushtarak të Putinit në Ukrainë – duke refuzuar ta përshkruajë atë si një “pushtim”, duke i bërë jehonë ankesave për ekspansionizmin e NATO-s që Moska përdor për të justifikuar veprimet e saj dhe duke përforcuar propagandën ruse. Gjurma e kompanive kineze – veçanërisht firmave të teknologjisë dhe prodhuesve të automjeteve – në Rusi është rritur pasi firmat perëndimore janë larguar masivisht. Në maj, Rusia kapërceu Arabinë Saudite për t’u bërë furnizuesi kryesor i naftës në Kinë, duke dërguar 8.42 milionë tonë krahasuar me 5.42 milionë në shkurt.
Megjithatë , Kaczmarski argumenton se këto lëvizje janë përgjigje organike ndaj forcave të tregut dhe nuk ka pasur asnjë fluks të investimeve shtetërore, kredive dhe kapaciteteve prodhuese për të sinjalizuar mbështetjen e plotë nga politikëbërësit kinezë. Fushata e lëkundur ushtarake e Rusisë ka të ngjarë të befasojë dhe të irrituar liderët kinezë, thotë ai. Pekini ka qenë gjithashtu i zellshëm që të mos i dërgojë Rusisë armë që mund ta lënë atë të pambrojtur ndaj sanksioneve dytësore perëndimore pasi ekonomia e tij mbështillet nga politika e saj gjithnjë e më e paqëndrueshme e zero-COVID.
Përveç retorikës dhe mbështetjes politike, Kina në fakt ka qenë relativisht e matur në aspektin e mbështetjes materiale për Rusinë që nga lufta në Ukrainë, argumenton Kaczmarski. Paradoksalisht, India dhe Turqia po e ndihmojnë Rusinë shumë më tepër se Kinën në konfliktin e vazhdueshëm.
India ka rritur importet e saj të naftës ruse me rreth pesë herë gjatë vitit të kaluar, ndërsa Turqia ka dyfishuar importet e saj të naftës ruse gjatë të njëjtës periudhë kohore. Për më tepër, India është një partner kryesor strategjik dhe ushtarak i SHBA-së, dhe Turqia është një anëtare e NATO-s dhe BE-së. aspirant.
Takimi i SCO-së – i cili do të përfshijë pothuajse të gjitha shtetet ish-sovjetike, si dhe Indinë dhe aleatin e SHBA-së, Pakistanin – nxjerr në pah vështirësinë e madhe që përballet Perëndimi në izolimin e vërtetë të Rusisë, pjesërisht për shkak të qëndrimeve ambivalente midis vendeve më të varfra të “Jugit Global. ” Dhe ndërsa vizita e korrikut e Putinit në Iran dhe blerjet e armëve nga Koreja e Veriut nënvizojnë statusin e ri të Rusisë, Kina mbetet ende kyçe për zinxhirët e furnizimit global dhe pothuajse e pamundur të mbyllet.
Megjithatë, duke pasur parasysh problemet ekonomike të Kinës, ka të ngjarë që Xi të jetë i kujdesshëm ndaj turbullirave të mundshme që do të vijnë me lavdërimin e marrëdhënies së tij me Putinin. Pak analistë presin që të dy liderët të riafirmojnë partneritetin e tyre “pa kufij” në Uzbekistan.
Jo më pak pasi ngjarjet gjatë gjashtë muajve të fundit tregojnë pa mëdyshje se ka me të vërtetë kufij të dallueshëm se deri ku Pekini është i gatshëm të mbështesë Moskën. Tashmë, ambasadori i Kinës në SHBA, Qin Gang, ka hequr dorë nga retorika “pa kufij”, duke thënë se në të vërtetë “vija e fundit” janë “qëllimet dhe parimet e Kartës së OKB-së, e drejta ndërkombëtare dhe normat bazë që rregullojnë marrëdhëniet ndërkombëtare. .” Sovraniteti është i pari, me fjalë të tjera.
Në të njëjtën kohë, Xi do të shpresojë se takimi me Putinin do të ndriçojë pozitën e tij të brendshme si një lider që i kundërvihet ngacmimeve të perceptuara perëndimore ndërsa përgatitet të marrë një mandat të tretë lidershipi muajin e ardhshëm, duke copëtuar protokollin e nderuar nga koha që liderët kinezë i shërbejnë vetëm dy. Princi 69-vjeçar i Partisë Komuniste mund të kërkojë të shtojë kredencialet e tij nacionaliste ndërsa marrëdhëniet me Perëndimin përkeqësohen për tregtinë, teknologjinë, të drejtat e njeriut dhe çështje të tjera.
Disa analistë sugjerojnë se Xi do të përdorë takimin e tij me Putinin për të paralajmëruar Perëndimin që të mbajë duart larg vijave të kuqe të Kinës – më e rëndësishmja statusin e Tajvanit.  Më 2 shtator, SHBA miratoi 1.1 miliardë dollarë shitje armësh në Tajvan, duke përfshirë 60 raketa kundër anijeve, 100 raketa ajër-ajër dhe mbështetje nga kontraktorët për një program radari vëzhgimi.
Xi mund të ketë ndërmend t’i thotë Perëndimit: nëse ju insistoni të mbështesni kundërshtarin tim, pse nuk duhet të bëj të njëjtën gjë? “Gjëja më e rëndësishme që Kina dëshiron të sinjalizojë [në Uzbekistan] është se SHBA-ja dhe Evropa nuk duhet të shkojnë shumë larg për të mbështetur pavarësinë e Tajvanit”, thotë Cheng Li, një ekspert për politikën e elitës kineze në Institutin Brookings. “Nëse është kështu, Kina do të tregojë edhe më shumë mbështetje për Rusinë.”

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet: Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë . Toleranca...

Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund të na mjegullojë sytë

(Skenderbeu.info)-Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund...

Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar

(Skenderbeu.info)-Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar Zyrtarët...

Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise

(Skenderbeu.info)-Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i...

Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve të klasifikuara

(Skenderbeu.info)-Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve...

Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një zgjedhje urgjente

(Skenderbeu.info)-Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...
Raporto