fbpx

Tajfuni i madh arrin në Japoni

(Skenderbeu.info)-Tajfuni i madh arrin në Japoni

Një nga tajfunet më të mëdhenj që ka goditur ndonjëherë Japoninë, ka rënë në tokë në ishullin jugor të Kyushu.
Tajfuni Nanmadol ka sjellë erëra prej të paktën 180 km/h (112 mph) dhe disa zona mund të kenë 500 mm (20 inç) reshje shiu gjatë ditës së sotme dhe sonte. Të paktën katër milionë njerëzve u është thënë të evakuojnë shtëpitë e tyre.
Priten përmbytje të mëdha dhe rrëshqitje dheu, ndërsa shërbimet e trenave me plumb, tragetet dhe qindra fluturime janë anuluar. Tajfuni arriti  pranë qytetit të Kagoshima, në majën jugore të Kyushu, mëngjesin e sotëm.
Kyushu është më jugori nga katër ishujt që përbëjnë pjesën kryesore të Japonisë dhe ka një popullsi prej më shumë se 13 milionë njerëz. Autoritetet kishin lëshuar një “alarm special” për ishullin, i pari i vendosur ndonjëherë jashtë prefekturës Okinawa, i cili përbëhet nga ishujt më të vegjël dhe të largët japonezë në Detin e Kinës Lindore, raporton Japan Times.
Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se Nanmadol do të sillte shira të rrëmbyeshëm, stuhi përgjatë bregdetit dhe erëra aq të fuqishme sa që ekzistonte rreziku që shtëpitë mund të shemben. Tajfuni tani po lëviz në veri nëpër Kyushu, duke lëshuar sasi të mëdha shiu në qendrën malore të ishullit.
Ai pritet të udhëtojë lart përmes Japonisë qendrore drejt Tokios gjatë ditëve në vijim dhe të ruajë pjesën më të madhe të fuqisë së tij ndërsa lëviz. Kërcënimi më i madh për jetën dhe pronën është nga shiu, i cili tashmë po shkakton ngritjen e lumenjve dhe mund të lëshojë toka dhe rrëshqitje balte.
Autoritetet u kanë thënë njerëzve në mbarë Kyushu që të kërkojnë strehim në strehimore. Nanmadol është tajfuni i 14-të i Paqësorit këtë sezon, dhe deri tani më i madhi që ka goditur Japoninë.
Duke folur të shtunën, një zyrtar nga agjencia meteorologjike e Japonisë tha se kishte potencial të ishte më i keq se tajfuni Jebi në 2018, i cili la 14 njerëz të vdekur dhe tajfuni Hagibis, i cili shkaktoi ndërprerje të gjera të energjisë në 2019. Vendi është i përgatitur mirë për t’u përballur me stuhi të tilla, por shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës po i bën ato më të mëdha dhe më shkatërruese.

High waves are observed at a fishing port in Aki, Kochi Prefecture, on Tuesday as Typhoon Jebi approaches western Japan. | KYODO

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan

(Skenderbeu.info) Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se...

Protesta në Iran: SHBA-ja të lehtësojë kufizimet e internetit për iranianët

(Skenderbeu.info)-Protesta në Iran: SHBA-ja të lehtësojë kufizimet e internetit...

Protestat në Iran për vdekjen e një vajze në paraburgim: Së paku nëntë të vdekur

(Skenderbeu.info)-Protestat në Iran për vdekjen e një vajze në...

1000 rusë të arrestuar pas protestave në Moskë

(Skenderbeu.info) 1000 rusë të arrestuar pas protestave në Moskë Rreth...

Kina shqyrton lehtësimin e rregullave të hyrjes për disa turistë të huaj

(Skenderbeu.info)-Kina shqyrton lehtësimin e rregullave të hyrjes për disa...

Uganda shpall shpërthimin e Ebolës

(Skenderbeu.info)-Uganda shpall shpërthimin e Ebolës pas nje rast vdekjeje Uganda...

Plagosje në Stamboll

( Skenbderbeu.info) - Plagosje në Stamboll Dy oficerë policie...
Raporto