Syze inteligjente për personat me shikim të dëmtuar, AI analizon mjedisin përreth

(Skenderbeu.info) Syze inteligjente për personat me shikim të dëmtuar, AI analizon mjedisin përreth.

Një palë syze inteligjente, të dizajnuara për personat me shikim të dëmtuar, të cilat falë një sistemi kamerash shfrytëzojnë inteligjencën artificiale.

Dhe robotikën për të analizuar mjedisin përreth dhe për të përmirësuar shikimin e përdoruesit, përmes paralajmërimeve dhe sinjaleve grafike që mbivendosen me realitetin.

Sensorët identifikojnë rreziqet e mundshme për lëvizshmërinë, si pengesat, hapat dhe gropat, të cilat perceptohen nga përdoruesit falë treguesve grafikë të ofruar nga realiteti i përzier dhe i përshtatur me vizionin e tyre të mbetur.

Ato u zhvilluan nga Panasonic dhe Biel Glasses, startups me bazë në Barcelonë.

Dy kompanitë prezantuan një pamje paraprake të modelit gjatë Consumer Electronic Show, panairi i teknologjisë në Las Vegas.

“Duke kombinuar syzet e realitetit virtual të pajtueshëm me peshë të lehtë HDR 5.2K të Panasonic me teknologjitë e shikimit të ulët të Biel Glasses, lind një produkt që redukton dëmtimet e lëvizshmërisë të shkaktuara nga dëmtimi i rëndë i shikimit.

Si humbja e shikimit periferik ose shikimi i tunelit, i cili prek njerëzit me kushte duke përfshirë glaukoma, retiniti pigmentoz dhe probleme të tjera, dhe i lejon përdoruesit të lëvizin në mënyrë të sigurt dhe të pavarur falë reagimeve mbi pengesat dhe rreziqet e tjera,” shpjegon Panasonic.

Funksionet e syzeve inteligjente përshtaten me kushtet dhe nevojat specifike të pacientëve nga optometristët të cilët ndërhyjnë me zmadhimin, përshtatjen e ndriçimit dhe përmirësimin e kontrastit për të arritur përpunimin optimal të imazhit.

Falë paneleve dhe lenteve, pajisja ka konsum të ulët të energjisë dhe është kompakte dhe e lehtë, për të promovuar pavarësinë dhe komoditetin në përdorimin e përditshëm.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto