(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit.

Qeveria italiane të dielën denoncoi një seri sulmesh ndaj misioneve të saj diplomatike në Europë, pas protestave në shtëpi për fatin e një anarkisti të burgosur.

Një deklaratë e qeverisë të dielën tha se “po ndiqte me shqetësim dhe vëmendje këto rast të reja të dhunës kundër zyrtarëve dhe përfaqësive tona diplomatike.

Anarkistët janë mobilizuar në të gjithë Italinë javët e fundit për të protestuar ndaj asaj që ata thonë se është trajtimi i ashpër në burg i anarkistit 55-vjeçar Alfredo Cospito, në grevë urie që nga tetori dhe tani në gjendje të keqe shëndetësore.

“Veprime të tilla nuk do të frikësojnë institucionet,” tha qeveria, pa përmendur Cospito apo ndonjë grup anarkist.

“Sidomos jo nëse qëllimi është që të relaksohet regjimi më i ashpër i paraburgimit për ata që janë përgjegjës për aktet terroriste.”

Cospito u dënua në vitin 2014 me gati 11 vjet burg për të qëlluar në gju një drejtues të një kompanie të energjisë bërthamore.

Të premten, xhamat e konsullatës italiane në Barcelonë u thyen dhe një mur u dëmtua, ndërsa në Berlin makina e një diplomati italian u dogj, sipas ministrisë së jashtme të Italisë.

Grafitet e zhvarrosura në murin në Barcelonë bënin thirrje për çlirimin e Cospitos.

Në dhjetor, në kryeqytetin grek Athinë, anarkistët morën përgjegjësinë për një sulm zjarrvënës që synonte dy makina diplomatike italiane, duke thënë se ato ishin organizuar në mbështetje të Cospito.

Deklarata e së dielës nga qeveria e kryeministrit Giorgia Meloni përmendi gjithashtu “dhunën në rrugë” në Romë dhe Trento, ku anarkistët mbajtën protesta kundër ndalimit të Cospito të shtunën dhe fundjavën e kaluar, respektivisht.

Ai tha se një plumb i ishte dërguar një redaktori gazete në Toskanë dhe një koktej molotov ishte hedhur në një stacion policie në Romë.

Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...
Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim për largim nga banesa, pasi me datë 28.03.2023,

Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat

0
(Skenderbeu.info)-Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat Policia bën me dije se është...

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

0
(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit Derisa kamionçina...

Lajme të tjera
NGJASHME

38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve afër kufirit me SHBA-në

(Skenderbeu.info)-38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve...

Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas!

(Skenderbeu.info)-Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas! Zëvendëskryeministrja ukrainase ka...

Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë Presidenti i Rusisë...

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

(Skenderbeu.info)-Plazhet më të mira në botë për vitin 2023 Sipas...

Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një oqean të ri?

(Skenderbeu.info)-Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një...

Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë të re financiare në Europë

(Skenderbeu.info)-Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë...

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit

(Skenderbeu.info)-Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit Gjykata Ndërkombëtare Penale në...

Kremlini: Nuk përbëjmë kërcënim për Finlandën dhe Suedinë

(Skenderbeu.info)-Kremlini: Nuk përbëjmë kërcënim për Finlandën dhe Suedinë Në një...
Raporto