Nigeri/ sulme ndaj civilëve dhe ushtarëve, të paktën 11 të vdekur

(Skenderbeu.info) Nigeri/ sulme ndaj civilëve dhe ushtarëve, të paktën 11 të vdekur. Sulmet e dhunshme që i atribuohen xhihadistëve në një bazë ushtarake dhe një qytet në Nigerinë verilindore pranë kufirit me Nigerin kanë lënë të paktën 11 të vdekur, përfshirë nëntë ushtarë.

Kjo u raportua nga burime të sigurisë, duke specifikuar se luftëtarët e grupit të Shtetit Islamik në Afrikën Perëndimore (Iswap), mbërritën me disa kamionë të armatosur me mitralozë. Ata sulmuan qytetin Malam Fatori në lagjen Abadam të premten në mbrëmje dhe të shtunën në mëngjes. Sulmuan një bazë ushtarake dhe banorët me armë të rënda dhe eksplozivë.

Terroristët e ISwap-it sulmuan Malam Fatori dhe shkaktuan dëme të mëdha,” tha një zyrtar. Sulmuesit “sulmuan bazën ushtarake dhe angazhuan trupat në luftime, ndërsa një grup i dytë kreu një vrasje dhe i vunë zjarrin qytetit,” shtoi oficeri që kërkoi anonimitetin.
Gjithashtu sulmuesit sulmuan bazën në periferi të qytetit, duke shkaktuar përleshje të dhunshme me ushtarët që zmbrapsën sulmin, tha një dëshmitar.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Koreja e Veriut/ 130 fishekë artilerie u qëlluan pranë kufirit

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ 130 fishekë artilerie u qëlluan...

Indonezi, qindra njerëz u evakuuan pas shpërthimit të vullkanit

(Skenderbeu.info) Indonezi, qindra njerëz u evakuuan pas shpërthimit të...

Persona të armatosur në Nigeri vranë dhe rrëmbyen njerëz nga një xhami

(Skenderbeu.info) Persona të armatosur në Nigeri vranë dhe rrëmbyen...

Etiopi/ Rebelët Tigray, 65% luftëtarë të tërhequr nga fronti

(Skenderbeu.info) Etiopi/ Rebelët Tigray, 65% luftëtarë të tërhequr nga...

Ndotja e ajrit dëmton ekonominë e Bangladeshit si dhe shëndetin

(Skenderbeu.info) Ndotja e ajrit dëmton ekonominë e Bangladeshit si...

Mijëra protestues kundër marrëveshjes për zgjidhjen e krizës në Sudan

(Skenderbeu.info) Mijëra protestues kundër marrëveshjes për zgjidhjen e krizës...

Shpërthen vullkani, paralajmërim për cunami në Japoni

(Skenderbeu.info) Shpërthen vullkani, paralajmërim për cunami në Japoni. Gjendja...

11 persona u dënuan me vdekje për vrasjen e konservatorit në Tanzani

(Skenderbeu.info) 11 persona u dënuan me vdekje për vrasjen...
Raporto