(Skenderbeu.info) Sulm në Zaporizhzhia/ Të paktën katër të vdekur . Një sulm raketor rus në Vilniansk në rajonin Zaporizhzhia të Ukrainës vrau të paktën katër persona gjatë natës, tha në Telegram Oleksandr Starukh, kreu i administratës rajonale.

Starukh tha se tre raketa kishin goditur Vilniansk, duke shpërndarë foto të një ndërtese banimi që ishte shkatërruar.

Aktualisht katër viktima janë gjetur nën rrënoja. Identiteti i tyre është duke u vërtetuar”, tha ai.

Fotot e postuara nga Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës treguan dhjetëra shpëtimtarë që punonin në vendngjarje.

Granatimet ruse dhe sulmet me raketa vazhduan të synonin infrastrukturën civile në pjesë të ndryshme të Ukrainës gjatë natës, duke përfshirë objektet e gazit dhe energjisë elektrike, sipas zyrtarëve ukrainas.

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë vendin, me sulme të raportuara në qytetin e Dnipro, në Ukrainën qendrore; Izium, në rajonin verior të Kharkiv; dhe rajonin jugor të Odesës.

Breshëria e rinovuar e Rusisë vjen pasi forcat e Moskës qëlluan rreth 100 raketa në të paktën një duzinë qytetesh dhe rrethe të martën, sipas zyrtarëve ukrainas dhe një analize të CNN të sulmeve.

Sulmet dukej të ishin më të mëdhenjtë që nga 10 tetori, kur Rusia rriti fushatën e saj për të shkatërruar infrastrukturën e energjisë elektrike, ujit dhe gazit në të gjithë Ukrainën.

Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
49 %
4.6kmh
75 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e...

Një i vdekur nga zjarri masiv në qendrën tregtare në Moskë

(Skenderbeu.info) Një i vdekur nga zjarri masiv në qendrën...

Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i Gjermanisë në vitin 2025

(Skenderbeu.info) Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i...

Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për një avion të ri luftarak

(Skenderbeu.info) Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për...

Zelensky/ Moska kryen terrorizëm me mina, do të ngrihen akuza

(Skenderbeu.info) Zelensky/ Moska kryen terrorizëm me mina, do të...

Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane Mls Shield

(Skenderbeu.info)-Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane...

Meksikë/ ‘Dita Italiane e Hapësirës 2022’ festohet në ambasadë

(Skenderbeu.info) Meksikë/ 'Dita Italiane e Hapësirës 2022' festohet në...

Ukraina njofton ndërprerje të reja emergjente të energjisë elektrike

(Skenderbeu.info) Ukraina njofton ndërprerje të reja emergjente të energjisë...
Raporto