fbpx

Stuhi në Japoni,godet super tajfuni Nanmadol

(Skenderbeu.info)-Stuhi në Japoni,godet super tajfuni Nanmadol .Nëntë milionë njerëzve u është thënë të evakuojnë shtëpitë e tyre pasi  që vendi ka parë ndonjëherë.

Super tajfuni Nanmadol ka vrarë dy persona dhe ka plagosur pothuajse 90. Ai goditi ishullin më jugor të Japonisë, Kyushu, të dielën në mëngjes dhe parashikohet të kalojë mbi ishullin kryesor të Honshu në ditët në vijim.

Dhjetëra mijëra njerëz e kaluan natën e së dielës në strehimore emergjente dhe pothuajse 350,000 shtëpi janë pa energji elektrike. Transporti dhe biznesi janë ndërprerë dhe vendi është i përgatitur për përmbytje të mëdha dhe rrëshqitje dheu.

Nanmadol ka sjellë shpërthime deri në 234 km/h (145 mph), dhe në disa zona u parashikuan 400 mm (16 inç) shi në 24 orë. Shërbimet e trenave, tragetet dhe qindra fluturime janë anuluar. Shumë dyqane dhe biznese të tjera janë mbyllur dhe thasë me rërë janë vendosur për të mbrojtur disa prona.

Stuhia parashikohet të kthehet në lindje dhe të kalojë mbi ishullin kryesor të Japonisë Honshu përpara se të largohet në det deri të mërkurën. Kryeqyteti, Tokio, ka përjetuar shi të dendur, me linjën e nëndheshme Tozai të pezulluar për shkak të përmbytjeve.

Një alarm i nivelit pesë, më i larti në shkallën e paralajmërimit të fatkeqësive në Japoni, është lëshuar për më shumë se 500,000 njerëz në zonat Kagoshima, Miyazaki, Oita, Kumamoto dhe Yamaguchi.

Temperaturat më të ngrohta të sipërfaqes së detit në Atlantik dhe Karaibe si rezultat i ndryshimeve klimatike mund të kenë gjithashtu një ndikim.

Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) ka thënë se ciklonet intensive tropikale ka të ngjarë të rriten në shkallë globale.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan

(Skenderbeu.info) Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se...

Protesta në Iran: SHBA-ja të lehtësojë kufizimet e internetit për iranianët

(Skenderbeu.info)-Protesta në Iran: SHBA-ja të lehtësojë kufizimet e internetit...

Protestat në Iran për vdekjen e një vajze në paraburgim: Së paku nëntë të vdekur

(Skenderbeu.info)-Protestat në Iran për vdekjen e një vajze në...

1000 rusë të arrestuar pas protestave në Moskë

(Skenderbeu.info) 1000 rusë të arrestuar pas protestave në Moskë Rreth...

Kina shqyrton lehtësimin e rregullave të hyrjes për disa turistë të huaj

(Skenderbeu.info)-Kina shqyrton lehtësimin e rregullave të hyrjes për disa...

Uganda shpall shpërthimin e Ebolës

(Skenderbeu.info)-Uganda shpall shpërthimin e Ebolës pas nje rast vdekjeje Uganda...

Plagosje në Stamboll

( Skenbderbeu.info) - Plagosje në Stamboll Dy oficerë policie...
Raporto