“Studentët që protestuan, i ngelën në provime”, pedagogët denoncojnë

(Skenderbeu.info)-“Studentët që protestuan, i ngelën në provime”, pedagogët denoncojnë

Kreu i Sindikatës së pedagogëve, Sandër Kovaçi pohoi sot në rubrikën ‘Opinion’ në News24 se aktualisht janë në përfundim të një platforme me disa kërkesa për t’ja parashtruar qeverisë. Ai tha se shumë kolegë të tij kanë bojkotuar protestat pasi nuk kanë qenë dakord me braktisjen e orëve të mësimit.
“Shumë profesorë kanë bojkotuar, pasi menduan se bojkoti nuk ishte një ide e emirë dhe nuk e përkrahën. Sikur edhe e gjithë trupa akademike të dalë, do ishte numër i vogël.”, tha Kovaçi.
Ndërkohë, pedagogu i njohur i Universitetit Bujqësor të Tiranës, Lush Susaj tha se studentët që kanë marrë pjesë në protestat e mëparshme janë intimiduar dhe ngelur në provime. Mes të tjerash ai lëshoi akuza në drejtim të politikës, ndërsa pohoi se mekanizmat e saj kanë ndërhyrë për të shuar protestat e tyre.
“Protesta e studentëve u shtyp brutalisht nga politika dhe jo vetëm. Ata që u ngritën në protestë, u ngelën në klasë. S’kam parë kurrë brez më fisnik që u ngel në klasë. Studentët dhe pedagogët që i prinë protestës studentore, nuk patën shans që të marrim kokërr vote, pasi ndërhyri politika. te ne ka ndërhyrë politika dhe mekanizat e saj. Unë jam njeri i lirë, e neveris dhunën dhe terrorin shtetëror mbi këdo. Unë shoh ata që thonë; nuk vij dot në protestë, se kam gruan apo fëmijën në punë. Frika, intimidimi, është i pashembullt.”, tha Susaj.
Ndërkohë, pedagogu i Universitetit Politeknik, Ismail Hoxha tha se protesta e tyre duhet të mbështetet gjerësisht, sidomos dhe nga mediat.
“Duhet të tregojmë se problemi është masiv. Protesta jonë duhet të mbështetet nga media. Paga e një profesori me titull shkon gati 1.000 euro. Koha e ballafaqimit të studentit me pedagogun duhet të jetë më e madhe. Nëse do ishte paga më e lartë, ai do ishte më i pranishëm në jetën akademike të universitetit. Rritja financiare për Profesoratin, do rriste dhe bashkëpunimin mes pedagogëve dhe studentëve”, tha Hoxha.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një...

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga...

Shqipëria shpallet vendi i gjelbërt europian për muajin mars

(Skenderbeu.info)-Shqipëria shpallet vendi i gjelbërt europian për muajin mars Gjigandit...

Çifti i lejlekëve kthehet në Gjirokastër

(Skenderbeu.info)-Çifti i lejlekëve kthehet në Gjirokastër Pas një fluturimi për...

Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi Policia...

Sulmi ndaj “Top Channel”/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të veprojmë

(Skenderbeu.info)-Sulmi ndaj "Top Channel"/ Dumani: Jemi aty, nëse do...

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë...

Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat

(Skenderbeu.info)-Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat Policia...
Raporto