Stoltenberg: Vendi i merituar i Ukrainës është në NATO

(Skenderbeu.info)-Stoltenberg: Vendi i merituar i Ukrainës është në NATO

Jens Stoltenberg ka arritur në kryeqytetin ukrainas në një vizitë të papritur. Fotografitë e publikuara në rrjetet sociale tregojnë sekretarin e përgjithshëm të NATO-s në Kiev. Ai u pa sot në mëngjes duke bërë homazhe për mbrojtësit e rënë ukrainas.

Vizita e tij vjen në kohën e zgjerimit të fundit të organizatës, e cila ka mirëpritur së fundmi Finlandën ndërsa pret që Suedia t’i bashkohet në të ardhmen e afërt.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s ka thënë se vendi i merituar i Ukrainës është në organizatë.

Duke folur së bashku me Presidentin Volodymyr Zelenskyy në Kiev, Jens Stoltenberg tha: “Më lejoni të jem i qartë se vendi i merituar i Ukrainës është në familjen euroatlantike.

“Vendi i merituar i Ukrainës është në NATO. Dhe me kalimin e kohës, mbështetja jonë do t’ju ndihmojë ta bëni këtë të mundur.”

Ai premtoi mbështetje të vazhdueshme ushtarake për Ukrainën, duke thënë se, deri më tani, aleatët e NATO-s kanë trajnuar dhjetëra mijëra trupa ukrainase dhe kanë ofruar vetëm 65 miliardë euro (57 miliardë £) ndihmë ushtarake.

“NATO qëndron me ju sot, nesër dhe për aq kohë sa duhet”, tha Stoltenberg, përpara se të ftonte Zelenskyy në samitin e NATO-s në Vilnius në korrik.

Ai shtoi: “Ne nuk e dimë se kur do të përfundojë kjo luftë, por ne e dimë se agresioni rus është një model toksik që duhet të ndalet. Kështu që ne duhet të vazhdojmë të forcojmë forcat e armatosura të Ukrainës”.

“Dhe ne duhet të sigurojmë se janë vendosur marrëveshje të fuqishme dhe të fuqishme për sigurinë e Ukrainës”.

Ndërsa ishte në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm vizitoi Bucha-n dhe bëri nderimet e tij për viktimat e mizorive ruse.

Ai vendosi gjithashtu një kurorë me lule në Murin e Kujtimit të të rënëve për Ukrainën, duke nderuar të gjithë ata që kanë humbur jetë ose kanë pësuar plagë në mbrojtje të atdheut të tyre.

Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
94 %
0kmh
0 %
Sat
20 °
Sun
26 °
Mon
25 °
Tue
26 °
Wed
26 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë...

Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të vdekur në pak ditë

(Skenderbeu.info)-Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të...

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë

(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku...

Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes që la të vdekur 94 emigrantë

(Skenderbeu.info)-Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes...

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

(Skenderbeu.info)-Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë Turqia...

Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do të ishte “shkatërruese”

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do...

Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të vdekur dhe 850 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të...
Raporto