Statuja e re për Martin Luther King në Boston, ‘stuhi kritikash’ në internet

(Skenderbeu.info) Statuja e re për Martin Luther King në Boston, ‘stuhi kritikash’ në internet.

Një statujë e re kushtuar dashurisë mes Martin Luther King dhe gruas së tij Coretta, e zbuluar në Boston, është pushtuar nga kritikat dhe fyerjet në internet, raporton Washington Post.

Vepra e bronzit, gati shtatë metra e lartë, u krijua nga skulptori Hank Willis Thomas, i cili u frymëzua nga një fotografi e të nderuarit duke përqafuar gruan e tij pasi mësoi se kishte fituar Çmimin Nobel për Paqen në vitin 1964.

“Kjo vepër dëshiron të reflektojë në aftësinë e secilit prej nesh për t’u mbështjellë në dashuri. Kështu ndihem sa herë që mendoj për Martin Luther King dhe Coretta Scott King”, tha artisti me rastin e inaugurimit që u bë më herët.

Me sa duket, ueb-i nuk e kuptoi punën sepse shpërtheu një stuhi në Twitter disa orë pasi u publikua fotografia.

“Meqenëse nuk jam i bardhë, jam i sigurt nga çdo akuzë për racizëm nëse them se statuja e përqafimit të Mlk është estetikisht jo tërheqëse,” shkroi në Twitter kolumnisti i Boston Herald, Rasheed N. Walters.

“Më thuaj emrin e një njeriu të bardhë që do të ishte i nderuar të kishte një statujë me vetëm dy gjymtyrë të tij,” tha humoristi Javann Jones në rrjetet sociale për faktin se skulptura përshkruan katër krahë të ndërthurur duke formuar një zemër.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto