fbpx

“Squid Game”/ Çfarë pritet të ndodh më 17 shtator në Los Angelos

(Skenderbeu.info)-“Squid Game”/ Çfarë pritet të ndodh më 17 shtator në Los Angelos

Autoritetet e Los Anxhelosit caktuan zyrtarisht 17 shtatorin si Ditën e Lojërave të Kallamarëve në njohje të arritjeve dhe suksesit të serialit koreano-jugor të Netflix .

Kongresmeni koreano-amerikan John Lee njoftoi më 7 shtator se Këshilli i Qytetit të Los Anxhelosit miratoi rezolutën që cakton 17 shtatorin si Ditën e Lojërave me Kallamar, sipas gazetës The Korea Times.

Kështu, qyteti i Kalifornisë do të nderojë serialin dramatik korean çdo vit më 17 shtator, datë kur u shfaq premierë në Netflix vitin e kaluar.

John Lee tha se kjo mund të jetë hera e parë në SHBA që caktohet një ditë kushtuar një seriali televiziv.

Rezoluta thotë se Squid Game është “seriali origjinal më i shikuar i Netflix deri më sot dhe është seriali i parë korean në Netflix që arrin në krye të listës në SHBA, duke thyer pengesën që shumë shfaqje në gjuhë të huaj përballen me audiencën perëndimore thjesht dhe vetëm për shkak të titrave”.

Vihet re më tej se seriali ‘Squid Game’ ka prezantuar me sukses aspekte të ndryshme të kulturës koreane jo vetëm për audiencën amerikane por për të gjithë botën dhe ka marrë nominime dhe çmime në shumë ceremoni, veçanërisht si seriali i parë në gjuhën koreane për të arritur suksese të tilla.

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Johnny Depp në lidhje me avokaten Joelle Rich

(Skenderbeu.info)-Johnny Depp është në lidhje me avokaten Joelle Rich Aktori...

Rita Ora konfirmon martesen me Taika Waititi

(Skenderbeu.info)-Rita Ora konfirmon martesen me Taika Waititi ku frymezimin...

Gjashtë lloje të vetë-kujdesit – Ja se si të praktikoni secilin

(Skenderbeu.info)-Gjashtë lloje të vetë-kujdesit - Ja se si të...

Popujt më inteligjentë në botë, ku renditen shqiptarët?

(Skenderbeu.info) Popujt më inteligjentë në botë Për disa dekada, Koeficienti...

Tre yjet e Hollivudit ribashkohen për filmin e ri të Ocean-it

(Skenderbeu.info)-Tre yjet e Hollivudit ribashkohen për filmin e ri...

Mbretëresha Camilla reflekton në “pozicionin e vështirë” të Mbretëreshës Elizabeth II

(Skenderbeu.info)-Mbretëresha Camilla reflekton në "pozicionin e vështirë" të Mbretëreshës...

Cardi B;Reperja pranon akuzat  për sulm në klub

(Skenderbeu.info)-Cardi B: Reperja pranon akuzat  për sulm në klub Cardi...

Reperi PNB Rock u qëllua për vdekje, por a është një postim në Instagram shkaku?

(Skenderbeu.info)-Reperi PNB Rock u qëllua për vdekje, por a...
Raporto