Sonte, finalja e madhe e Eurovizionit/ Si mund të votoni Albinën dhe Familjen Kelmendi

(Skenderbeu.info)-Sonte, finalja e madhe e Eurovizionit/ Si mund të votoni Albinën dhe Familjen Kelmendi

Mbrëmjen e sotme do të mbahet nata finale e edicionit të 67 të Eurovision Song Contest.
Festivali do të fillojë në orën 21:00, ndërsa në skenën e Eurovizionit që këtë vit mbahet në Liverpool do të ngjiten të dhjetët në radhë Albina dhe Familja Kelmendi, që përfaqësojnë Shqipërinë.
Pas performacës elektrizuese të artistëve shqiptarë në natën e dytë të gjysmëfinales, pritshmëritë janë të mëdha për këngën “Duje”.
Të gjithë shqiptarët që jetojnë jashtë Shqipërisë kanë mundësi që të votojnë me kodin “Vote 10” për të mbështetur Albinën dhe Familjen Kelmendi, sapo të hapet televotimi.
Vendi fitues i Eurovizionit 2023 do të zgjidhet 49,4% nga panelet kombëtare të gjykimit me pesë anëtarë dhe 50,6% nga televotimi i publikut.
Gjithashtu, të drejtë vote kanë jo vetëm 37 vendet pjesëmarrëse të këtij konkursi, por edhe qytetarët nga e gjithë bota, të cilët jetojnë në vende që nuk marrin pjesë në Eurovision 2023.
Votimi për publikun do të fillojë pas përfundimit të këngës së fundit dhe do të zgjasë afërsisht 40 minuta.
Në finale janë kualifikuar Franca, Italia, Anglia, Gjermani, Spanja, Ukraina, Norvegjia, Serbia, Portugalia, Kroacia, Zvicra, Izraeli, Moldavia, Suedia, Çekia, Finlanda, Shqipëria, Qipro, Estonia, Belgjika, Austria, Lituania, Polonia, Australia, Armenia dhe Sllovenia.
Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
4.6kmh
20 %
Sun
24 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

“Mishi kokërr”/ Luiz Ejlli paralajmëron bashkëpunimin e ri?

(Skenderbeu.info)-"Mishi kokërr"/ Luiz Ejlli paralajmëron bashkëpunimin e ri? Ish-banori i...

Soni Malaj “hap zemrën” për lidhjen me Flori Mumajesin/ S’ishte për famë

(Skenderbeu.info)-Soni Malaj "hap zemrën" për lidhjen me Flori Mumajesin/...

Foto- Turistë të huaj dhe shqiptarë i bashkohen “South Outdoor Festival”

(Skenderbeu.info)-Foto- Turistë të huaj dhe shqiptarë i bashkohen “South...

Bota e artit në zi/ Ndërron jetë Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll-it, Tina Turner

(Skenderbeu.info)-Bota e artit në zi/ Ndërron jetë Mbretëresha e...

Rënia dhe rritja e ndjekësve në “Instagram”/ Olta Gixhari: Nuk i kam blerë

(Skenderbeu.info)-Rënia dhe rritja e ndjekësve në "Instagram"/ Olta Gixhari:...

Jessie J bëhet nënë për herë të parë

(Skenderbeu.info)-Jessie J bëhet nënë për herë të parë Jessie J...

Të gjithë në pritje/ Ja kur nis sezoni i dytë i Squid Game

(Skenderbeu.info)-Të gjithë në pritje/ Ja kur nis sezoni i...

Dua Lipa debuton me të dashurin e ri Romain Gavras në Festivalin e Filmit në Kanë

(Skenderbeu.info)-Dua Lipa debuton me të dashurin e ri Romain...
Raporto