Sondazhi i Euronews Albania gjen rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit

(Skenderbeu.info)-Sondazhi i Euronews Albania gjen rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit

Për të tretën herë radhazi, Barometri në Euronews, Datacentrum dhe kompania MRB kanë parashikuar rezultatin e zgjedhjeve.
Ky parashikim edhe këtë herë ka qenë në të njëjtat shifra me rezultatin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për lokalet 2023.
Në zgjedhjet lokale të 14 majit, rezultati i parashikuar me saktësi është rezultati për kreun e bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, që sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve rezulton të ketë marrë 54.69% të votave.
Barometri publikoi parashikimin për kryebashkiakun në datën 8 maj, për të cilin sondazhi tregoi se Veliaj do të merrte një minimum me 52.4% të votave, një mesatare me 54.4% të tyre, dhe maksimumi mund të merrte 56.4% të votave për kreun e Bashkisë.
Edhe sa i përket kandidatit të koalicionit “Bashkë Fitojmë” Belind Këlliçi, Barometri parashikoi se do të merrte një minimum prej 35.1% të votave, mesatarisht 37.1% të tyre dhe maksimalisht do të merrte 39.1% të votave. KQZ do publikonte rezultatet zyrtare, në të cilat Belind Këlliçi mori 34.58% të votave. Edhe rezultati për Këlliçin u parashikua me saktësi nga sondazhi i Euronews Albania.

Sondazhi i Euronews Albania gjen rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit

Sondazhi i Euronews Albania gjenrezultatin e zgjedhjeve të 14 majit
Sipas KQZ, kandidati i Partisë Demokratike, Roland Bejko mori 4.27% të votave, ndërsa projeksioni i Barometrit i publikuar në 8 maj, parashikoi se Bejko do të merrte minimalisht 2.3 % mesatarisht 3.8% të votave, dhe maksimalisht 5.3 % te votave.
Kreu i “Lëvizjes Bashkë” Arlind Qori mori 4.77%, sipas shifrave zyrtare të publikuara nga KQZ, ndërsa sondazhi në Euronews Albania parashikoi se ai do të merrte minimumi 1.1% të votave, mesatarisht 2.6% të tyre dhe maksimalisht, kreu i “Lëvizjes Bashkë” do të merrte 4.1% të votave, në garën për kreun e Bashkisë Tiranë.
Kandidatja për kreun e Bashkisë Tiranë, nga Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Lajla Përnaska, mori 0.73% të votave, ndërsa rezultati i parashikuar në 8 maj nga Barometri ishte se Përnaska do të merrte minimumi 0.6% të votave, mesatarisht 2.1% të tyre dhe maksimalisht 3.6%, duke iu përafruar me saktësi rezultatit zyrtar të publikuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.
Sondazhi i zgjedhjeve parlamentare te 25 prillit në vitin 2021 do të ishte rezultati i parë që do të përkonte me rezultatin e publikuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ndërsa rezultati i dytë që u parashikua me saktësi nga Barometri ishin zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit, ku u votuan kandidatët për kreun e disa bashkive në vend.
Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
94 %
0kmh
0 %
Sat
20 °
Sun
26 °
Mon
25 °
Tue
26 °
Wed
26 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Berisha: Mos e rëndoni krizën në Kosovë me Edi Ramën

(Skenderbeu.info)-Berisha: Mos e rëndoni krizën në Kosovë me Edi Kryetari...

Rama: Ata që më shajnë kanë frikë se humbasin armikun

(Skenderbeu.info)-Rama: Ata që më shajnë kanë frikë se humbasin...

“Ryanair”, në Shqipëri/ Rama: Kemi marrë një vulë të rëndësishme

(Skenderbeu.info)-“Ryanair”, në Shqipëri/ Rama: Kemi marrë një vulë të...

I arrestuar nga SPAK-u/ Vangjush Dako do të dalë sot para gjykatës

(Skenderbeu.info)-I arrestuar nga SPAK-u/ Vangjush Dako do të dalë...

Dako, në pranga për llogari të SPAK/ Reagon Rama: S’më vjen mirë

(Skenderbeu.info)-Dako, në pranga për llogari të SPAK/ Reagon Rama:...

Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese”

(Skenderbeu.info)-Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese” Kryeministri Edi...

KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve

(Skenderbeu.info)-KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve Ditën e...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës

(Skenderbeu.info)-Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije...
Raporto