(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm i kryeministrit konservator Janez Jansha, i cili donte të përjashtonte gradualisht pajisjet Huawei nga tregu i infrastrukturës së telekomunikacionit, në përputhje me interesat e Shteteve të Bashkuara.

Pasi qeveria e Janez Jansha planifikoi t’i etiketonte furnizuesit kinezë si me rrezik të lartë për t’i përjashtuar ata nga pjesëmarrja në tenderët e ardhshëm për rrjetin 5G, ekzekutivi aktual me mendje liberale i udhëhequr nga Robert Golob miratoi propozimin për një ligj të ri për komunikimet elektronike.

“Sipas dispozitave të reja, që ndjekin gjurmët e Gjermanisë, Austrisë dhe Finlandës, ne po shkojmë drejt neutralitetit teknologjik siç kërkohet edhe nga standardet europiane, një lëvizje që do të lejojë gjigantët teknologjikë kinezë të rihyjnë në tenderë. Siç deklaroi zyra e komunikimit qeveritar, në lidhje me çështjen e pozicionit të saj ndaj Huawei dhe interesave të saj në sigurimin e pajisjeve të telekomunikacionit në krijimin e një rrjeti 5G në territorin e BE-së, “sqarojmë se duhet të garantohet. për të gjithë furnizuesit. në një fushë loje të barabartë dhe se qeveria nuk ka një pozicion të parafabrikuar kundrejt asnjë furnizuesi aktual ose potencial të pajisjeve të telekomunikacionit”, shprehet Robert Golob.

huawei
huawei

Ligji në fjalë tashmë është diskutuar në komision dhe do të votohet në Kuvendin Kombëtar në ditët në vijim.

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...
Estrella Damm Menorca Open i Padel

Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj

0
(Skenderbeu.info)-Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj. Premier Padel ndalon në Milano,...
Spanjollet te deshperuar pas ndeshjes me Japonine

Kupa e Botës: Luis Enrique, kjo humbje na shërben si një paralajmërim

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës: Luis Enrique, kjo humbje na shërben si një paralajmërim. Trajneri i Spanjës:...

Lajme të tjera
NGJASHME

Apple kalon Samsung në tregun global të smartfonëve

(Skenderbeu.info) Apple kalon Samsung në tregun global të smartfonëve....

Shtyhet dalja në treg e Xiaomi 13 në Kinë

(Skenderbeu.info) Shtyhet dalja në treg e Xiaomi 13 në...

Sony gjithashtu në metaverse me sensorë Mocopi

(Skenderbeu.info) Sony gjithashtu në metaverse me sensorë Mocopi. Sony...

Xiaomi 13 del në treg më 1 dhjetor

(Skenderbeu.info) Xiaomi 13 del në treg më 1 dhjetor....

Apple kohë të vështira gjatë sezonit festiv

(Skenderbeu.info) Apple kohë të vështira gjatë sezonit festiv. Apple...

Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu

(Skenderbeu.info)-Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu Pronari...

Samsung Galaxy S23 mund të shfaqë lidhje satelitore të ngjashme me iPhone

(Skenderbeu.info) Samsung Galaxy S23 mund të shfaqë lidhje satelitore...

Provokim i ri nga Elon Musk, mund të bëja vetë smartfonin tim

(Skenderbeu.info) Provokim i ri nga Elon Musk, mund të...
Raporto