(Skenderbeu.info)-Si të njohim shenjat e para të sklerozës së shumëfishtë

Sëmundja neurologjike kronike e sklerozës së shumëfishtë të trurit dhe palcës kurrizore (MS) tregohet nga një numër i madh simptomash që ndodhin si rezultat i dëmtimit të sistemit nervor qendror, d.m.th. një gjendje në të cilën sistemi imunitar gabimisht sulmon indet normale në trupi.
Kjo sëmundje serioze është dy deri në tre herë më e zakonshme tek femrat sesa tek meshkujt. Rreth 2,500,000 të sëmurë jetojnë me sklerozë të shumëfishtë në botë. Më shpesh preken të rinjtë nga mosha 20 deri në 40 vjeç, por sëmundja është e vështirë për t’u diagnostikuar.
Skleroza e shumëfishtë manifestohet në formën e simptomave të ndryshme klinike që mund të jenë individuale, domethënë të ndryshme nga personi në person. Është e nevojshme që pacienti të kontaktojë menjëherë mjekun e tij kur shfaqen një ose më shumë simptoma. Ekziston një terapi e përshtatshme për shumë simptoma.
Bëhet fjalë për ilaçe të shumta si dhe medikamente pa recetë. Dieta, ushtrimet, këshillimi psikologjik dhe programet e mirëqenies mund të jenë të dobishme në trajtimin e synuar të simptomave të caktuara.
Simptomat e MS shpesh shoqërohen me lodhje ekstreme që mund të përkeqësohet pasdite ose si pasojë e mbinxehjes së trupit. Disa simptoma përkeqësohen menjëherë për shkak të intolerancës ndaj nxehtësisë, gjë që ndodh shpesh, kur ngrohja e tepërt e trupit (nga mjedisi i jashtëm ose për shkak të sforcimit) bën që një person të ndihet më keq. Qëndrimi në një hapësirë ​​me ajër të kondicionuar ose të ftohur mund të ketë një efekt pozitiv tek njerëzit që janë tepër të ndjeshëm ndaj nxehtësisë.
Një listë e gjatë simptomash Simptomat e sklerozës së shumëfishtë shpesh mund të tregojnë fillimisht sëmundje të tjera, ndaj nevojiten ekzaminime të shumta për të përjashtuar diagnozat e gabuara. Gjithashtu, simptomat e sklerozës së shumëfishtë mund të jenë të ndryshme në faza të ndryshme të sëmundjes.
Simptomat motorike dhe shqisore të MS janë ngurtësi, mpirje ose dobësi e një ose më shumë gjymtyrëve që zakonisht ndodhin në njërën anë të trupit në të njëjtën kohë, një ndjenjë e energjisë elektrike që kalon nëpër trup gjatë lëvizjeve të caktuara të qafës, veçanërisht kur përkulet përpara. , dridhje, mungesë koordinimi dhe ecje e paqëndrueshme, spazma muskulore e pavullnetshme, e dhimbshme dhe fjalë e paqartë dhe ndjesi shpimi gjilpërash.
Problemet e shikimit ndodhin shpesh tek të sëmurët, dhe ato gjithashtu manifestohen ndryshe në faza të ndryshme të sëmundjes. Mund të ndodhë humbje e pjesshme ose e plotë e shikimit, zakonisht në njërin sy, shpesh e shoqëruar me dhimbje gjatë lëvizjes së syve, dridhje të pavullnetshme, dridhje dhe lojëra të kokës së syrit, shikim të dyfishtë të zgjatur, humbje të shikimit me ngjyra.
Si të njohim shenjat e para të sklerozës së shumëfishtë
Përveç atyre që u përmendën, simptomat e sklerozës së shumëfishtë mund të jenë lodhja, marramendja, dëmtimi i funksioneve seksuale, çrregullimet e urinimit dhe jashtëqitjes, çrregullimet e gjumit, çrregullimet e oreksit, letargjia dhe humbja e vullnetit për të jetuar – depresioni, por edhe humor i mirë i pashpjegueshëm.
Si të njohim shenjat e para të sklerozës së shumëfishtë. Kjo sëmundje serioze është dy deri në tre herë më e zakonshme tek femrat sesa tek meshkujt.
ekzaminimi i sklerozes
Gjithashtu, shumë njerëz me MS ndiejnë dhimbje në zonën e ijeve dhe gjurit që ndodh për shkak të problemeve me ekuilibrin dhe ecjen, ata gjithashtu mund të ndjejnë ngurtësi në këmbë, krahë dhe ije që ndodh për shkak të lëvizjes së reduktuar.
Tek njerëzit me MS ndodh vertigo ose “ndjenja se gjithçka po rrotullohet para syve tuaj” dhe mund të ndodhë si rezultat i lezioneve në pjesët e trurit që kontrollojnë ekuilibrin. Më pas pacientët zakonisht qëndrojnë në shtrat derisa të ndalojë. Karakteristike është shfaqja e vertigos rrotulluese me ndjenjë të përzier dhe të vjella.
Si diagnostikohet skleroza e shumëfishtë?
Në bazë të simptomave, por edhe në ekzaminime të ndryshme e të shumta, bëhet diagnoza e sklerozës së shumëfishtë. Gjegjësisht, nuk ka teste specifike për zbulimin e sklerozës së shumëfishtë, por përkundrazi, diagnoza zakonisht vendoset pas largimit të dyshimit për ekzistimin e sëmundjeve të tjera me shenja dhe simptoma të njëjta ose të ngjashme.
Si të njohim shenjat e para të sklerozës së shumëfishtë

Në çdo rast, ata që vërejnë simptoma duhet të konsultohen me mjekun, i cili do t’i referojë:

Kontrollimi i gjakut
Punksion lumbal dhe analiza e lëngut cerebrospinal
Matja e aktivitetit elektrik të trurit – potencialet e evokuara
CT (skaner) i trurit
MR – rezonanca magnetike e trurit
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto