Poloni/ Ukraina duhet të marrë sistemin e mbrojtjes ajrore të ofruar nga Gjermania

(Skenderbeu.info) Poloni/ Ukraina duhet të marrë sistemin e mbrojtjes ajrore të ofruar nga Gjermania. Ministri i mbrojtjes i Polonisë, Mariusz Blaszczak, tha të mërkurën se sistemi i mbrojtjes raketore Patriot që Gjermania i ofroi Polonisë duhet të shkonte në Ukrainë.

Pas sulmeve të mëtejshme raketore nga Rusia, iu drejtova Gjermanisë që bateritë e propozuara Patriot të transferoheshin në Ukrainë dhe të vendoseshin në kufirin perëndimor”, tha Blaszczak në Twitter.

Kjo do të mbrojë Ukrainën nga viktima të tjera dhe ndërprerje dhe do të rrisë sigurinë në kufirin tonë lindor”.

Ambasadori i Ukrainës në Varshavë, Vasyl Zvarych, u përgjigj duke e falënderuar atë në Twitter dhe shtoi: “Ne kemi nevojë për sa më shumë sisteme moderne antiraketë të jetë e mundur për të mbajtur qiellin mbi Ukrainë të sigurt. Mbrojtja e suksesshme e Ukrainës kundër Rusisë është një kontribut për sigurinë e Polonisë dhe të gjithë Europës, sepse terrori rus nuk respekton kufijtë”.

Oferta e Gjermanisë për Poloninë erdhi pasi një raketë goditi territorin polak dhe vrau dy persona pranë kufirit ukrainas më 15 nëntor.

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...
Estrella Damm Menorca Open i Padel

Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj

0
(Skenderbeu.info)-Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj. Premier Padel ndalon në Milano,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pako të përgjakshme në pesë vende europiane

(Skenderbeu.info) Pako të përgjakshme në pesë vende europiane. Pako...

Kadyrov/ Fjalët e Papës mbjellin urrejtje

(Skenderbeu.info) Kadyrov/ Fjalët e Papës mbjellin urrejtje. “Papa, udhërrëfyes...

IAEA negocion zonën e sigurt rreth termocentraleve bërthamore

(Skenderbeu.info) IAEA negocion zonën e sigurt rreth termocentraleve bërthamore....

Energjia po rikthehet në Kherson pas sulmit rus

(Skenderbeu.info) Energjia po rikthehet në Kherson pas sulmit rus....

13,000 ushtarë ukrainas humbën jetën në luftë

(Skenderbeu.info) 13,000 ushtarë ukrainas humbën jetën në luftë. Deri...

Armenia dhe Hungaria rifillojnë marrëdhëniet pas 10 vitesh

(Skenderbeu.info) Armenia dhe Hungaria rifillojnë marrëdhëniet pas 10 vitesh....

Sulm rus në Zaporizhzhia gjatë natës

(Skenderbeu.info) Sulm rus në Zaporizhzhia gjatë natës. Një sulm...

Franca përgatitet për ndërprerje të energjisë elektrike

(Skenderbeu.info) Franca përgatitet për ndërprerje të energjisë elektrike. Franca...
Raporto