fbpx

Rikthehet sistemi TIMS në aeroportin e Rinasit,24 orë i bllokuar prej sulmit kibernetik

(Skenderbeu.info)-Rikthehet sistemi TIMS në aeroportin e Rinasit,24 orë i bllokuar prej sulmit kibernetik

Sistemi TIMS në Aeroportin e Rinasit është rikthyer në punë .Qëndroi i bllokuar prej më shumë se 24 orësh si pasojë e sulmit kibernetik nga Irani.

Nga ana tjetër në pikat kufitare tokësore dhe detare vijon regjistrimi i hyrje-daljeve të qytetarëve me anë të regjistrave.

Sistemi i Menaxhimit të të Dhënave u bllokua të premten në darkë pasi ra pre e një sulmi kibernetik. I cili krijoi vështirësi në pikat kufitare për regjistrimin e shtetasve në hyrje dhe dalje. Lajmin e dha vetë kryeministrti Edi Rama.I cili shkroi se përgjegjëse është Republika Islamike e Iranit, i njëjti agresor që sulmoi sistemet online më 15 Korrik.

Në një deklaratë në rrjetet sociale, Këshilli Kombëtar i Sigurisë në Shtëpinë e Bardhë teksa dënoi sulmin tha se Uashingtoni po mbështet përpjekjet e Shqipërisë për të rikthyer situatën në normalitet. Sulmi ndaj TIMS erdhi dy ditë pasi qeveria shqiptare ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin si përgjigje ndaj sulmit kibernetik të korrikut.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

femijet dhe social media

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

0
(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë në javë Një studim i studiuesve të Universitetit të Leicester-it zbulon se fëmijët dhjetëvjeçarë humbin rreth...
Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...

Lajme të tjera
NGJASHME

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit....

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit...

Ekspertet:Sulme te tjera kibernetike priten nga Irani

(Skenderbeu.info)-Ekspertet:Sulme te tjera kibernetike priten nga Irani Brenda kesaj vere,...

Horoskopi 25 shtator 2022

(Skenderbeu.info)  Horoskopi 25 shtator 2022 Dashi Gjatë kësaj dite do dini...

Korçe/Abuzohet me çmimin e druve

(Skenderbeu.info)-Korçe/Abuzohet me çmimin e druve Kriza e cmimeve ne teresi...

Fermeret lushnjare ne krize nga mungesa e tregut

(Skenderbeu.info)-Fermeret lushnjare ne krize nga mungesa e tregut. Shkaku...

Pedagogët nuk tërhiqen

(Skenderbeu.info)-Pedagogët nuk tërhiqen pasi nuk u arrit zgjidhja per...
Raporto