(Skenderbeu.info)-Një simptomë qe ben dallim nga i ftohti me gripin

Fillon sezoni i ftohjes dhe gripit, si sëmundjet më të shpeshta të rrugëve të frymëmarrjes të shkaktuara nga viruse të ndryshme. Edhe pse shpesh nuk i bëjmë dallimin mes tyre. Ka një shenjë me anë të së cilës mund të zbulojmë nëse bëhet fjalë për infeksion me virusin e gripit apo ftohje.
Si të dalloni nëse është ftohje apo grip?
Ftohja përhapet shumë shpejt dhe karakterizohet nga një temperaturë normale ose pak e ngritur. Dhe shpesh nuk sjell probleme serioze shëndetësore në krahasim me gripin.
Ajo që e dallon gjithashtu nga gripi është hundët e mbytura apo të rrjedhura dhe teshtitja. Si simptoma që pothuajse nuk shfaqen kurrë në rast infektimi me grip.
Mund të shfaqen edhe simptoma të dhimbjes së kokës, dhimbjes së fytit, kollës, por me intensitet shumë më të ulët dhe në përgjithësi shfaqen gradualisht.
Simptomat e gripit shfaqen papritur dhe zgjasin më shumë se ftohja. Të shoqëruara gjithmonë me temperaturë të lartë, dhimbje koke, dhimbje muskujsh dhe kyçesh. Ndjenjë të lodhjes dhe rraskapitjes dhe kollë të thatë. Gjithashtu, simptomat e përmendura mund të shoqërohen me temperaturë ose të dridhura.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Vaksina eksperimentale e HIV-it është e suksesshme 97%

(Skenderbeu.info)-Vaksina eksperimentale e HIV-it është e suksesshme 97% Një studim...

Pse duhet të flini në errësirë ​​të plotë?

(Skenderbeu.info)-Pse duhet të flini në errësirë ​​të plotë? Para ardhjes...

Nëse vuani nga anemia konsumoni këto ushqime

(Skenderbeu.info)-Nëse vuani nga anemia konsumoni këto ushqime Anemia është një...

Ja pse s’duhet të pini kafe pas ushqimit

(Skenderbeu.info)-Ja pse s’duhet të pini kafe pas ushqimit Ju duket...

Ja sa herë seks duhet të bëni sipas moshës që keni!

(Skenderbeu.info)-Ja sa herë seks duhet të bëni sipas moshës...

Çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini çaj jeshil ose të zi çdo ditë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini çaj jeshil...

Disa mënyra për të qetësuar kollën tek fëmijët e vegjël

(Skenderbeu.info)-Disa mënyra për të qetësuar kollën tek fëmijët e...

Shkenca tregon se sa herë në javë duhet të bëjmë s*ks

(Skenderbeu.info)-Shkenca tregon se sa herë në javë duhet të...
Raporto