(Skenderbeu.info) Siguria kibernetike/ investimet e BE-së ranë në 2022. Pavarësisht kërcënimit në rritje të sulmeve kibernetike, siç tregohet nga ajo që goditi sot Parlamentin Europian, investimet në teknologjitë e informacionit kushtuar sigurisë në Bashkimin Europian nuk janë rritur, por kanë rënë me 1% krahasuar me vitin 2021.

Kjo u zbulua nga një studim i Enisa, agjencia e BE-së për sigurinë kibernetike, e cila analizoi të dhënat e mbledhura nga më shumë se 1000 operatorë të sektorit të IT-së aktivë në 27 Shtetet Anëtare të Bashkimit.

Rezistenca e infrastrukturës dhe teknologjive kritike të BE-së do të varet në një masë të madhe nga aftësia për të bërë investime strategjike”, shpjegoi drejtori i ENISA-s, Juhan Lepassaar, duke komentuar rezultatet e raportit. “Kam besim – vazhdoi Lepassaar – se BE-ja ka aftësitë e nevojshme për të arritur objektivin për të pasur në dispozicion burimet e duhura për të zhvilluar më tej aftësitë e sigurisë kibernetike në të gjithë sektorët ekonomikë“.

Direktiva e BE-së e vitit 2016 për sigurinë e rrjeteve dhe sistemeve të informacionit” dhe “kërcënimet në internet” – thuhet në shënimin e Agjencisë – janë “faktorët kryesorë që ndikojnë në buxhetin e sigurisë së IT”.

Kompanitë e mëdha investojnë mesatarisht 120,000 € në inteligjencën e kërcënimeve të sigurisë kibernetike (CTI), krahasuar me 5,500 € për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Nga ana tjetër, kompanitë me Qendrat Operative të Sigurisë (SOC) të tyre ose të brendshme shpenzojnë rreth 350,000 euro për t’u mbrojtur nga sulmet kibernetike, 72% më shumë se shpenzimet e operatorëve me Soc hibride. 37% e kompanive që operojnë shërbime thelbësore dhe ofrues të shërbimeve dixhitale nuk kanë një Soc.

Enisa më në fund raporton se “sektori i shëndetësisë dhe ai bankar mbajnë kostot më të larta midis sektorëve kritikë me një kosto mesatare direkte prej 300,000 euro në rast të një sulmi kibernetik”.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Alarm hacker, sulme ruse në faqet e institucioneve italiane

(Skenderbeu.info) Alarm hacker, sulme ruse në faqet e institucioneve...

Reed Hastings ka dhënë një sugjerim rreth reklamave të Netflix

(Skenderbeu.info) Reed Hastings ka dhënë një sugjerim rreth reklamave...

Google siguron mesazhet në bisedat në grup

(Skenderbeu.info) Google siguron mesazhet në bisedat në grup. Google...

Metaverse, sistemi operativ i Apple do të quhet “xrOs”

(Skenderbeu.info) Metaverse, sistemi operativ i Apple do të quhet...

Zbulohet data kur nisën saktësisht sulmet kibernetike

(Skenderbeu.info)-Zbulohet data kur nisën saktësisht sulmet kibernetike nga Irani...

Hakerët, 93% e kompanive financiare italiane janë prekur

(Skenderbeu.info) Hakerët, 93% e kompanive financiare italiane janë prekur....

BE lëshon dronët 2.0, me përdorim deri në vitin 2030

(Skenderbeu.info) BE lëshon dronët 2.0, me përdorim deri në...

Nga Google në Ibm, diploma nuk është më thelbësore për pozicionet kryesore

(Skenderbeu.info) Nga Google në Ibm, diploma nuk është më...
Raporto