fbpx

Si ndikon kriza energjitike tek smarfonët tanë?

(Skenderbeu.info) Si ndikon kriza energjitike tek smarfonët tanë?   – Mungesa e energjisë elektrike nënkupton munges të internetit. Nëse dimri do të jetë i ashpër sic përflet Gazpromi rus, si mund të komunikojmë kur pa energji nuk kemi wi-fi?

Gjigandi zviceran i telekomunikacionit ka një plan gati për të kundërshtuar mungesën e ardhshme të energjisë. Swisscom mund të garantojë funksionimin për ‘rreth 72 orë’ në rast të një ndërprerjeje të energjisë elektrike, deklaroitha drejtori i saj, Christoph Aeschlimann. Qendrat kompjuterike të kompanisë telefonike mund të funksionojnë nga gjeneratorë me naftë. Pas tre ditësh, “ne duhet të furnizojmë me karburant këta gjeneratorë,” tha Aeschlimann në një intervistë të botuar nga Le Temps.

Sa i përket rrjetit të telefonisë celulare, më shumë se 6000 antenat e gjigantit telefonik janë të pajisura me një bateri rezervë, “e cila u lejon atyre të zgjasi lidhja me rrjetin nga një deri në disa orë në rast të ndërprerjes së energjisë”, tha ai. “Sistemi ynë është projektuar për t’i bërë ballë ndërprerjeve të përkohshme. Skenari më i keq ku  mungesa e energjisë mund të jetë më shumë se 5 orë ose në më shumë se në një lagjie të qytetit nuk zë vend në imagjinatën e Swisscom.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim...

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë...

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin Dy mendje të...

Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta për shkelje të privatësisë

(Skenderbeu.info) Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta...

Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për misionet hapësinore

(Skenderbeu.info) Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për...

Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin 2050

(Skenderbeu.info) Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin...

TikTok lançon një mënyrë të re për të shpërndarë foto dhe video

(Skenderbeu.info) TikTok lançon një mënyrë të re për të...
Raporto