Si mund të reduktojë inteligjenca artificiale aksidentet në trafik

(Skenderbeu.info)-Si mund të reduktojë inteligjenca artificiale aksidentet në trafik

Është fakt që inteligjenca artificiale është pjesë përbërëse e drejtimit autonom. Ajo tashmë ka bërë paraqitjen e saj në automobilizëm me disa nga sistemet e para të sigurisë, të cilat synojnë të rrisin sigurinë e drejtuesve të mjeteve dhe lëvizjen e sigurt të makinave edhe në kushte të këqija drejtimi.
Sot, makinat moderne kanë një mori sistemesh, sensorë, kamera dhe radarë që kontrollojnë si shoferin dhe lëvizjet e tij brenda makinës dhe situatat që ndodhin jashtë makinës, duke parashikuar dhe ndërhyrjet në situata ekstreme për të shmangur situata të pakëndshme . Çdo sekondë ata mbledhin një seri të dhënash të cilat vlerësohen dhe transmetohen mjaftueshëm për të paralajmëruar makinat e tjera për rreziqet e afërta, si frenimi i papritur, një makinë e ndalur ose mungesa e tërheqjes në rrugë, duke nxitur drejtuesin e makinës tjetër afër, për të qenë më të kujdesshëm. Përpunimi i këtyre të dhënave është një nga burimet më të përshtatshme të informacionit për zhvillimin më të shpejtë të aplikacioneve të bazuara në inteligjencën artificiale dhe të destinuara për automjetet e së ardhmes. Kjo lidhje e automjeteve mundëson shkëmbimin e informacionit ndërmjet mjeteve të vendosura në afërsi të njëra-tjetrës, të gjithë infrastrukturës së zonës dhe të dhënave në atë moment, duke ngritur edhe më tej nivelet e sigurisë aktive, e cila sipas analistëve do të minimizojë aksidentet e trafikut.
Nëpërmjet inteligjencës artificiale dhe evolucionit të saj do të sigurohet lëvizja e sigurt e makinave edhe në kushte të vështira apo në situata emergjente. Tashmë sot, makinat moderne kanë sisteme drejtimi autonome të nivelit 2 dhe në 3-4 vitet e ardhshme makinat do të dalin nga linjat e prodhimit të fabrikës me sisteme drejtimi autonome të nivelit 3. Nga ky moment, drejtimi autonom pritet të bëjë hapa të mëdhenj dhe evolucioni i tij do të jetë i shpejtë. Numri i madh i makinave autonome do të zvogëlojë ndjeshëm numrin e aksidenteve në trafik në rrugët evropiane, ndërsa pas vitit 2030 këto sisteme do të jenë të disponueshme gjerësisht në një numër të madh makinash.
Sot, sistemet e avancuara të ndihmës së shoferit (ADAS) tashmë mund të marrin përsipër funksione të rëndësishme sigurie (si drejtimi dhe frenimi) nga shoferi në kushte të caktuara. Pra, gjithçka tregon për faktin se inteligjenca artificiale do të ofrojë nivele më të larta sigurie në rrugë, por mundësisht të rrisë papunësinë në disa sektorë të punës, pasi tani puna njerëzore do të bëhet nga robotët. Kohët e fundit, përdorimi i inteligjencës artificiale është bërë një fenomen i zakonshëm në automobilizëm. Së fundmi BMW ka shkuar një hap më tej, duke përdorur inteligjencën artificiale në fabrikat e saj në fushën e lyerjes së makinave, por edhe duke e kontrolluar përfundimin e saj. një punë që deri më tani është bërë ekskluzivisht nga punëtorët. Ky është vetëm fillimi, pasi shumë shpejt inteligjenca artificiale pritet të hyjë edhe në fusha të tjera të automobilizmit. Nis një aspekt i ri i automobilizmit…
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike...

Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet të AI

(Skenderbeu.info)-Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet...

WhatsApp prezantoi një veçori të re Channels

(Skenderbeu.info)-WhatsApp prezantoi një veçori të re Channels Aplikacioni popullor WhatsApp...

Honda prezantoi modelin kompakt të crossover-it Elevate

(Skenderbeu.info)-Honda prezantoi modelin kompakt të crossover-it Elevate Përpara nisjes së...

Koreja e Jugut, “EveR6”, roboti që do të drejtojë për herë të parë një orkestër

(Skenderbeu.info)-Koreja e Jugut, “EveR6”, roboti që do të drejtojë...

Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë

(Skenderbeu.info)-Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë Komisioni Federal i Tregtisë...

Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në maj u rritën me 31 për qind

(Skenderbeu.info)-Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në...

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të...
Raporto