(Skenderbeu.info) Si foto e zverdhur. S’mund të gjykoj vlerat që ke, a larg qoftë, të të mësoj kush duhet të jesh. Por mund të të dua ashtu siç je dhe të mbetem përjetë miku yt.

Kjo qasje e Borgesit m’u kujtua sot, ndërsa po shfletoja një album me fotografi të zverdhura.

Dhe vrisja mendjen: pse i bëjmë aq shumë moral tjetrit, pse aq shpesh synojmë t’i imponojmë ç’të bëjë, si të sillet e, ca më keq, ç’bindje e ç’shije të ketë?

E bëjmë se duam ta korrigjojmë e përmirësojmë, apo se dhënia e këshillave na përkëdhel egon e na krijon iluzionin se jemi më lart, më të zotë e më të virtytshëm?

E bëjmë se duam të perfeksionojmë të afërmin, apo nga që na tremb e ndryshmja, TJETRI, ajo që i ikën uniformitetit e mediokritetit? Dhe zbeh sigurinë që na injekton imazhi i grupit solid, i klanit monolit apo i fisit grushtbashkuar.

Sido që të jetë, nëse kritikat e moralizimet i zenë frymën dashurisë dhe vlerësimit, mos u çudit kur herët a vonë marrëdhënia të të fluturojë duarsh dhe të bëhet si foto e zverdhur, mbetur zgëqeve.

Çapajev Gjokutaj

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi për të testuar armët

(Skenderbeu.info) SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi...

Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për këdo

(Skenderbeu.info)-Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për...

Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra

(Skenderbeu.info)-Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë...

Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës do të dobësojë forcat britanike

(Skenderbeu.info) Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës...

Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës

(Skenderbeu.info)-Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës Më 11 janar,...

Si është të jesh një ‘drag queen’ në Korenë e Jugut

(Skenderbeu.info) Si është të jesh një 'drag queen' në...

NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës

(Skenderbeu.info)-NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës Më 10 dhjetor,...
Raporto