(Skenderbeu.info)-Shtatë mënyra për të shmangur rritjen e një narcisti

Studimet kanë treguar se narcisizmi është në rritje, që do të thotë se marrëdhëniet e shëndetshme do të bëhen gjithnjë e më të rralla. Nëse dëshironi që fëmija juaj të bëhet një i rritur i shëndetshëm, mos i bëni këto gjëra.Mos e bëni fëmijën tuaj qendrën e universit
Është e qartë se ju e doni fëmijën tuaj, por ai duhet të mësojë se ka njerëz të tjerë me ndjenja rreth tij.
Mësoni fëmijën tuaj se të gjithë duhet të jenë në fokus, të jenë të vëmendshëm ndaj të tjerëve dhe se të gjithë janë po aq të rëndësishëm.Kur fëmija juaj është i keq me dikë, pyeteni se si do të ndihej nëse do të ishte ai person
Narcistët shpesh bëjnë gjëra vetëm sepse konsiderojnë se kanë të drejtë për të. Duhet patjetër t’i ndihmoni fëmijës që të kuptojë se me shpirtligësi dhe manipulim nuk do të ketë miq dhe se të tjetër mund t’i lëndojë me veprimet e veta.
Lëreni fëmijën tuaj të dështojë herë pas here
Mos insistoni në trajtim të veçantë për fëmijën tuaj, qoftë në kopsht, shkollë apo trajnim. Mësoni fëmijën tuaj të përballet me dështimin dhe zhgënjimin.
Përqendrohuni në marrëdhëniet
Një nga mënyrat më të lehta për t’u siguruar që fëmija juaj të mos bëhet narcist është të përqendroheni në miqësitë e duhura. Kur fëmijët kanë miq të vërtetë dhe lidhje të vërteta me njerëzit, ata kanë më pak gjasa të sillen si narcistë.
Mësoni të thoni jo
Fëmijët duhet të mësojnë të vendosin kufij dhe kjo do të thotë të thonë jo herë pas here.
Përqendrohuni te ngrohtësia, jo te lavdërimi
Lavdërimi i tepërt çon në sjellje narcisiste dhe i bën njerëzit të mendojnë se meritojnë më shumë. Nga ana tjetër, ngrohtësia dhe afërsia qetësojnë.
Mësojini fëmijës tuaj se dashuria nuk është e njëjtë me miratimin
Narcistët shpesh nuk e kuptojnë këtë dhe priren ta konsiderojnë miratimin më të rëndësishëm dhe më të mirë se dashuria. Ju duhet t’i mësoni fëmijës tuaj ndryshimin midis të dyja këtyre gjërave dhe t’i shpjegoni se miratimi është kalimtar.
Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
4.6kmh
20 %
Sun
24 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është...

Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

(Skenderbeu.info)-Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit Stresi dhe ankthi...

Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve

(Skenderbeu.info)-Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja...

7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se uji

(Skenderbeu.info)-7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se...

Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve

(Skenderbeu.info)-Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve Pasta...

A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet?

(Skenderbeu.info)-A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet? Një...

Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta

(Skenderbeu.info)-Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta Mendimet...

Aloe vera, bima tërheqëse që përshpejton shërimin e plagëve

(Skenderbeu.info)-Aloe vera, bima tërheqëse që përshpejton shërimin e plagëve Zbuloni...
Raporto