fbpx

Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge

(Skenderbeu.info)-Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge 
Tre kilogramë kokainë që dikur pritej dhe shitej me pakicë do të jepnin rreth 700 mijë euro dhe gati 20 kilogramë hashash.
Një shtetas shqiptar 38 dhe një rumun 22 vjeç u arrestuan ne flagrance më 20 shtator nga  Karabinierët e Njësisë Hetimore Prato Itali .
38-vjeçari u ndalua në Masiano di Pistoia, teksa po drejtonte një Porsche të re, me vlerë mbi 100 mijë euro.
I cili ishte në emër të babait të tij, brenda ku ushtarakët gjetën 2 copë kokainë me peshë 1 kg secila. Si dhe 19.5 kg. hashash i ndarë në tableta nga 100 gram secila. Karabinierët saktësojnë se bëhet fjalë për llojin “pongo e zezë”.
Nga ana tjetër, i dyti u ndalua në Calenzano teksa po drejtonte makinën e tij.
Brenda së cilës u gjet një copë kokainë, po ashtu me peshë 1 kg, krejtësisht identike me ato të sekuestruara shtetasit shqiptar. Të dy kanë disa precedentë dhe jetojnë në Pistoia.
Hetuesit besojnë se pjesa më e madhe e drogës së sekuestruar ishte për trafikantët e drogës që vepronin veçanërisht në sheshet e qendrës historike të Pratos dhe zonave fqinje.
 Shqiptari ishte vënë re vazhdimisht teksa takohej me subjekte që dyshohet se i dedikoheshin trafikut të drogës.
Konfiskimi i madh, drogës i cili i shtohet aktiviteteve të tjera të zbatimit të ligjit të kryera së fundmi nga karabinierët në zonën e Pratos – shpjegohet në një shënim nga komanda e ushtrisë provinciale. E cila padyshim i ka dhënë një goditje të rëndë trafikut të drogës.
Mjafton të thuhet se substanca e gjetur mund të prodhojë, pasi pritet (kokainë) dhe shitet me pakicë, rreth 700,000 euro.
Lënda narkotike e sekuestruar tashmë do t’i nënshtrohet analizës për të konstatuar përmbajtjen e elementit aktiv.
Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge ,dhe një rumun 22 vjeç u arrestuan ne flagrance nga Karabinierët e Njësisë Hetimore Prato Itali .
foto ilustruese
Supozohet të jetë veçanërisht e lartë, për të llogaritur se sa mijëra doza të vetme mund të ishin marrë nga shitja e saj me pakicë”.
Në pritje të verifikimit, të arrestuarit mbyllen në burgjet e Pistoias dhe Pratos.
Tashmë lënda narkotike e sekuestruar do të testohet për përmbajtjen e supozuar të substancës aktive veçanërisht të lartë për të llogaritur se sa mijëra individë doza mund të ishin marrë nga shitja e saj me pakicë.
Në pritje të verifikimit, të arrestuarit janë mbyllur në shtëpitë e rrethit të Pistoia dhe Prato.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bullgaria: Konservatorët Gerb janë favoritët e zgjedhjeve

(Skenderbeu.info) Bullgaria: Konservatorët Gerb janë favoritët e zgjedhjeve. Konservatorët...

‘Vila e Titos’ në Nju Jork shitet për 50 milionë dollarë

(Skenderbeu.info) 'Vila e Titos' në Nju Jork shitet për...

Ballkani: Ince, me OBSH-në drejt krijimit të ‘Axhendës Shëndetësore’

(Skenderbeu.info) Ballkani: Ince, me OBSH-në drejt krijimit të 'Axhendës...

Greqia,raport për emigrantë te ligjshem /61% shqiptarë!

(Skenderbeu.info)-Greqia,raport për emigrantë te ligjshem /61% shqiptarë! Shtetasit shqiptarë përbëjnë...

Zgjedhjet në Itali,fiton ekstremistja e djathtë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet në Itali, fiton ekstremistja e djathtë Giorgia Meloni,udhëheqësja e ekstremit...

Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë

(Skenderbeu.info) Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë  -...

Plagoset me thikë 17-vjeçari shqiptar ne Itali

(Skenderbeu.info)-Plagoset me thikë 17-vjeçari shqiptar ne Itali Një 17-vjeçar shqiptar...

Serbi i tretë në shënjestër për marrjen e targave të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Serbi i tretë në shënjestër për marrjen e targave...
Raporto