(Skenderbeu.info)-Shqiptarët të parë në botë per aborte selektive

Doktori Shkëlqim Balili, ishte i ftuar në Emisionin e Mëngjesit në Kafe Shqeto ku u diskutua problemi i aborteve selektive për shkak të gjinisë së foshnjës.

Bilali dha edhe disa kushte që çiftet kanë shance të lindin djalë.

“Aborti është një veprim invazim shumë i rrezikshëm për jetën e gruas, por kemi dhe aborte medikale që janë në funksion të shpëtimit të jetës së nënës.
Nga ana fiziologjike dhe ana shëndetësore një grua që ka një cikël menstrual dhe ky cikël ditën e 14 kurorëzohet me ngjizjen ose formimin e shtatzanisë kjo do të thotë një mrekulli dhe dhurata më e madhe që zoti i jep një njeriut.
Kjo ndërhyrje brutale jep dëmtime invazim të organizmit dhe nuk ka asnjë koncept që aborti të jetë i shëndetshëm.
Shqiptarët të parë në botë per aborte selektive Doktori Shkëlqim Balili diskutoi problemi i aborteve selektive për shkak të gjinisë së foshnjës
aborte selektive
Abortet duhet të jenë shumë të radha sepse ndërhyrja nga mjeku është shumë i dëmshëm për nënat, sidomos kur bëhen për shkak te seksit të foshnjës, pasinë Shqipëri duan djal më shumë e çifteve.
Ne si komb kemi pasur një mendësi dhe mentalitet nga familje patriarkale dhe kjo familje ka pasur një baba që për ata ishte zoti dhe merret vendime për fëmijët e tij, ndërsa gruaja shoku i jetës së tijë qante dhe nuk i dilte dot përballë.
Ne jemi të kushtet të një shoqërie sociale por akoma tek ne ekzistojnë mendësi të tille dhe ne gradualisht do të kalojmë në shoqëri të avancuara.
Kam pasur rate që kërkonin abort selektiv ku kërkoni që të abortonin sepse kishte nëna vajzë dhe ata zgjidhnin abortin që ta hiqnin.
Gruaja është e predispozuar që të lindi femra por që të lindin djem është në dorë të mashkullit dhe që të arrihet kjo nuk ka nevojë për medikamente. Një nga këto kushte është që nëse je i ri je më i predispozuar që të lindi djalë, gjaku ndërrohet një herë në katër vite dhe nëse je në fillimin pas ndërrimit të gjakut ka shance që të lindi djalë fëmija.”
Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Aksident në Mat, makina del nga rruga dhe bie në greminë, plagosen dy turistët francezë

(Skenderbeu.info)-Aksident në Mat, makina del nga rruga dhe bie...

Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese”

(Skenderbeu.info)-Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese” Kryeministri Edi...

Shpërthen në flakë makina para Bashkisë së Durrësit

(Skenderbeu.info)-Shpërthen në flakë makina para Bashkisë së Durrësit Një makinë...

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në Turqi dhe Shqipëri

(Skenderbeu.info)-Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në Turqi dhe...

Studimi mbi ndotjen e liqenit të Shkodrës

(Skenderbeu.info)-Studimi mbi ndotjen e liqenit të Shkodrës Ekspertë nga Shqipëria...

Maji shton turistët në Kalanë e Gjirokastrës

(Skenderbeu.info)-Maji shton turistët në Kalanë e Gjirokastrës Muaji maj shënoi...

KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve

(Skenderbeu.info)-KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve Ditën e...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës

(Skenderbeu.info)-Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije...
Raporto