Shqiptarët “pushtojnë” Spanjën/ Zbërthehet rrjeti i trafikut të drogës

(Skenderbeu.info)-Shqiptarët “pushtojnë” Spanjën/ Zbërthehet rrjeti i trafikut të drogës

Autoritetet spanjolle kanë shkatërruar një organizatë kriminale të kultivimit dhe trafikut të lëndëve narkotike.
Si pasojë e operacionit 19 person a kanë përfunduar në pranga, shumica prej të cilëve shqiptarë.
Personat e arrestuar, katër gra dhe 15 burra, të moshës 21 deri në 43 vjeç, akuzohen për pjesëmarrje në organizatë kriminale, trafik narkotikës dhe mashtrim me energjinë elektrike.
Hetimet në lidhje me çështjen nisën që në nëntor të 2022, ku autoritetet evidentuan dy shtetas shqiptarë të cilët bënin një jetesë të shtrenjtë por nuk justifikonin të ardhurat.
Hetimet zbuluan ekzistencën e një organizate kriminale të strukturuar në mënyrë perfekte, dedikuar kultivimit dhe trafikimit të paligjshëm të marijuanës.
Hetuesit arritën të identifikonin drejtuesit e grupit kriminal, tre shqiptarë dhe një spanjoll, të cilët kryenin veprimtarinë e tyre kriminale në shtëpi të vendosura në zona të ndryshme të provincës së Valencias.
Pjesa tjetër e anëtarëve të organizatës merreshin me kultivimin e plantacioneve, në këmbim të strehimit dhe një pagese modeste.
Operacioni i policisë arriti kulmin më 8 dhe 9 mars, me kontrollin e dhjetë shtëpive të vendosura në qytetin e Valencias, Llíria, Ribarroja, Villamarxant, Montroi dhe Turís, duke lokalizuar plantacione marijuanë në faza të ndryshme rritjeje në shtatë prej tyre.
Të gjitha shtëpitë i kishin të mbyllura përgjithmonë grilat, me një numër të madh njësish të kondicionimit që punonin vazhdimisht dhe me instalime elektrike të lidhura ilegalisht në rrjet.
Hetuesit sekuestruan gjithsej 3,398 bimë marijuanë, 850 fara të kësaj lënde, 1 kilogram marijuanë të thatë, 88 gramë sytha marijuane të thata, 152 gramë kokainë, 25,530 cash, si dhe një motoçikletë të vjedhur.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500...

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane,...

Goditet grupi kriminal në Belgjikë, arrestohen 18 persona shumica shqiptarë

(Skenderbeu.info)-Goditet grupi kriminal në Belgjikë, arrestohen 18 persona shumica...

Kapen katër ton kokainë të destinuar për në Europë

(Skenderbeu.info)-Kapen katër ton kokainë të destinuar për në Europë Policia...

Zbulohen 815 kg kokainë në një kontenjer me destinacion Holandën

(Skenderbeu.info)-Zbulohen 815 kg kokainë në një kontenjer me destinacion...

Media italiane: Mafia shqiptare ka marrë në dorë edhe trafikun e njerëzve në Europë

(Skenderbeu.info)-Media italiane: Mafia shqiptare ka marrë në dorë edhe...

Kapet një sasi e madhe kokaine të fshehur në miellin e sojës në drejtim të Antwerpen

(Skenderbeu.info)-Kapet një sasi e madhe kokaine të fshehur në...
Raporto