(Skenderbeu.info) Mjekët në Ugandë/ frikë nga shpërthimi i Ebolës. Kur Ebola shpërtheu në Ugandë në shtator, 10 mjekë dolën menjëherë përpara për të punuar në një njësi izolimi në Spitalin Rajonal të Referimit Fort Portal, por tani kanë mbetur vetëm tre.

Stafi heziton të punojë në njësi nga frika se mos kapet nga ethet hemorragjike vdekjeprurëse, si dhe për shkak të rraskapitjes dhe vonesës së pagave, tha një nga treshja, i cili kërkoi të mos identifikohej pasi nuk ishin të autorizuar të flisnin me mediat.

Dy punonjës shëndetësorë në spitalin në Ugandën perëndimore kanë vdekur nga Ebola në këtë shpërthim. Në mbarë vendin, 15 punonjës shëndetësorë kanë rezultuar pozitivë dhe gjashtë kanë vdekur.

Virusi që qarkullon në Ugandë është lloji sudanez i Ebolës, për të cilin nuk ka një vaksinë të provuar. Totali i rasteve të regjistruara ka arritur në 141, me 55 të vdekur.

OBSH dhe grupet e ndihmës po i japin Ugandës ndihmë për të përballuar shpërthimin e Ebolës dhe Shtetet e Bashkuara thonë se kanë kanalizuar 22 milionë dollarë përmes partnerëve lokalë.

Megjithatë, Uganda ende përballet me mungesa të konsiderueshme financimi – një zyrtar i OBSH-së tha se 20 milionë dollarë fillestarë që qeveria caktoi u dogj në muajin e parë ndërsa rastet u rritën.

 

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...
Charles Michel

Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën

0
(Skenderbeu.info)-Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha të...
Protesta

1000 simpatizantë të PD nisen nga Vlora per proteste

0
(Skenderbeu.info)-1000 simpatizantë të PD nisen nga Vlora per proteste Disa qindra anëtarë dhe simpatizantë të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Koreja e Veriut/ 130 fishekë artilerie u qëlluan pranë kufirit

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ 130 fishekë artilerie u qëlluan...

Astronautët kinezë rikthehen në tokë pas misionit të ‘suksesshëm’ 6-mujor

(Skenderbeu.info) Astronautët kinezë rikthehen në tokë pas misionit të...

Ambasada ukrainase në Spanjë mori sërish një pako me ‘sy kafshësh’

(Skenderbeu.info) Ambasada ukrainase në Spanjë mori sërish një pako...

Mijëra foka janë gjetur të ngordhura në brigjet ruse

(Skenderbeu.info) Mijëra foka janë gjetur të ngordhura në brigjet...

Izraeli godet Hamasin pas lëshimit të raketës nga Gaza

(Skenderbeu.info) Izraeli godet Hamasin pas lëshimit të raketës nga...

Përplasja e autobusit me tramvajin në Stamboll, 19 të plagosur

(Skenderbeu.info) Përplasja e autobusit me tramvajin në Stamboll, 19...

Indonezi, qindra njerëz u evakuuan pas shpërthimit të vullkanit

(Skenderbeu.info) Indonezi, qindra njerëz u evakuuan pas shpërthimit të...

Persona të armatosur në Nigeri vranë dhe rrëmbyen njerëz nga një xhami

(Skenderbeu.info) Persona të armatosur në Nigeri vranë dhe rrëmbyen...
Raporto