Shpërthimi i baterisë së skuterit elektronik lë 4 persona të plagosur në Australi

(Skenderbeu.info) Shpërthimi i baterisë së skuterit elektronik lë 4 persona të plagosur në Australi.

Të paktën katër persona u shtruan në spital, duke përfshirë një burrë në gjendje kritike, pas një shpërthimi të baterisë së skuterit elektronik brenda një shtëpie që shkaktoi një zjarr në qytetin Brisbane të Queensland në Australi.

Ky ishte incidenti i tretë i zjarrit i shkaktuar nga një shpërthim i baterisë së skuterit elektronik në shtet në më pak se një javë, raportoi ABC News.

Shpërthimi shkaktoi një sasi të madhe tymi dhe zjarr në shtëpi.

Katër anëtarë të familjes, duke përfshirë dy fëmijë, u shpëtuan nga vendasit dhe u dërguan në spitalin Royal Brisbane dhe Women’s Hospital me thithje të konsiderueshme tymi, tha media.

Një burrë rreth të 40-tave është ende në gjendje kritike në spital, ndërsa tre të tjerët, përfshirë një grua dhe dy fëmijët e saj, janë liruar.

Ky ishte incidenti i dytë në Brisbane dhe i treti në shtet në javën e fundit.

Pesë persona u shtruan në spital të enjten, duke përfshirë një burrë që pësoi djegie të rënda nga shpërthimi i baterisë së skuterit elektronik në një shtëpi në Darra, Brisbane.

Një nga shkaqet kryesore të incidenteve të tilla, sipas Mark Halverson, menaxher ekzekutiv për sigurinë nga zjarri në Shërbimet e Zjarrfikësve dhe Emergjencave në Queensland, janë njerëzit që përdorin karikuesin e gabuar.

“Në Queensland, ne kemi parë një rritje të konsiderueshme të zjarreve që i janë atribuar pajisjeve me bateri litium-jon gjatë muajve të fundit,”  tha Halverson.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto