(Skenderbeu.info)- Shkenca zbulon pse na pëlqejnë selfiet

Nuk është vetëm një çështje kotësie: ne na pëlqejnë shumë selfiet sepse fotot që duken sikur janë bërë nga palë të treta na ndihmojnë të kuptojmë më mirë kuptimin e një momenti të veçantë në jetën tonë dhe ta sjellim atë në mendje kur e shikojmë përsëri imazhin.
Fotot e marra nga perspektiva jonë personale, nga ana tjetër, na ndihmojnë të kujtojmë ndjesitë fizike të përjetuara gjatë një ngjarjeje.
Kjo është demonstruar nga një rishikim i gjashtë studimeve të kryera në një total prej mbi 2100 njerëz, të botuar në revistën Social Psychological and Personality Science nga një grup ndërkombëtar ekspertësh të udhëhequr nga Zachary Niese i Universitetit të Tübingen.
“Bërja dhe postimi i fotografive është pjesë e jetës së përditshme për shumë njerëz”, thotë Niese. “Megjithëse këto praktika nganjëherë tallen në kulturën popullore, fotografitë personale mund t’i ndihmojnë njerëzit të rilidhen me përvojat e tyre të kaluara dhe të ndërtojnë narrativën e tyre.” Me pak fjalë, kur postojmë në Facebook apo Instagram, nuk e bëjmë ekskluzivisht për kotësi apo për ndjekësit tanë, por edhe për veten tonë. Edhe një foto në një restorant mund të ndihmojë në ndërtimin e ndjenjës që kemi për veten tonë dhe këndvështrimi nga i cili e bëjmë atë ka rëndësi të madhe. Një pamje nga afër e pjatës para nesh, për shembull, do të tregojë historinë e lotimit të gojës duke parë dhe nuhatur pjatën që sapo na është sjellë, ndërsa një selfie që na portretizon duke ngrënë me partnerin tonë do të shërbejë. për të treguar dhe kujtuar një moment ndarjeje dhe gëzimi.
“Ne kemi zbuluar se njerëzit kanë një intuitë të natyrshme për të zgjedhur perspektivën nga e cila shkrepin për të marrë pikërisht atë që duan nga fotografia,” shton Niese.
Megjithatë, ndonjëherë ndodh që të kemi këndvështrimin e gabuar dhe pikërisht nga mospërputhja midis këndvështrimit të përdorur dhe qëllimit të shkrepjes lind ndjenja e pakënaqësisë që ndonjëherë na sulmon kur shikojmë disa foto.
Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
4.6kmh
20 %
Sun
24 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Aston Martin prezantoi DB12

(Skenderbeu.info)-Aston Martin prezantoi DB12 Pasardhësi i modelit GT të Aston...

”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së në Windows

(Skenderbeu.info)-”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së...

Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë një GT me dy dyer

(Skenderbeu.info)-Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë...

BMW prezanton tre automjete të reja elektrike si pjesë e linjës së verës 2023

(Skenderbeu.info)-BMW prezanton tre automjete të reja elektrike si pjesë...

Probleme të reja për Twitter: Rishfaqen mesazhet e fshira

(Skenderbeu.info)-Probleme të reja për Twitter: Rishfaqen mesazhet e fshira Disa...

WhatsApp së shpejti do të lançojë veçorinë për editimin e mesazheve

(Skenderbeu.info)-WhatsApp së shpejti do të lançojë veçorinë për editimin...

Meta gjobitet me 1,2 miliardë euro për shkelje të ligjit të BE-së

(Skenderbeu.info)-Meta gjobitet me 1,2 miliardë euro për shkelje të...

Rimac Nevera theu 23 rekorde brenda një dite

(Skenderbeu.info)-Rimac Nevera theu 23 rekorde brenda një dite Rimac Nevera...
Raporto