Shkenca, sloganet dhe efektiviteti, këto janë garancitë e kozmetikës

(Skenderbeu.info)-Shkenca, sloganet dhe efektiviteti, këto janë garancitë e kozmetikës

Efekti kundër rrudhave dhe lifting, ose ekologjik, jeshil, i biodegradueshëm, ndër shembujt më të zakonshëm. Sa slogane tërheqëse që mbështesin veprimet e produkteve të bukurisë të listuara në etiketa apo në reklama, të transmetuara edhe në rrjetet sociale përmes dëshmive.

Si mbështetet besueshmëria e kozmetikës? Kjo është tema qendrore e konferencës ndërkombëtare “Efektshmëria e produkteve kozmetike: parimet, metodat dhe komunikimi” organizuar nga shoqata kombëtare e kompanive kozmetike, Cosmetica Italia, e mbajtur në Qendrën e Kongreseve BolognaFiere me rastin e Cosmoprof Worldwide tashmë të mbushur me njerëz.

“Deri më sot, janë 32,000 shkencëtarë të angazhuar në inovacionin dhe zhvillimin e produkteve të bukurisë në nivel evropian dhe, në Itali, 6% e xhiros së kompanive në këtë sektor është e destinuar për kërkime dhe zhvillim, dyfishi i mesatares – specifikoi Benedetto Lavino. , president i Cosmetica Italia – Investimet synojnë garantimin e cilësisë, sigurisë dhe efikasitetit dhe përfshijnë lloje të ndryshme studimesh shkencore: nga testet in vitro (analizat biokimike të kryera në laborator) deri te testet ‘ex vivo’ (studimet e kryera në mostrat biologjike. ), nga testet klinike te testet e ‘vetëvlerësimit’ (të ndjekura me metodën shkencore në mostrat e konsumatorit) dhe testet shqisore (për konsumatorët me rekomandimin e një paneli ekspertësh).
“Sektori ka një shpirt të fortë shkencor që konsolidohet nga viti në vit. dhe që përfshin teste që synojnë të krijojnë një mbështetje solide provuese për këto pretendime që duhet t’u komunikohen konsumatorëve për të siguruar besueshmërinë dhe siguria e ofertës”, nënvizoi Lorenzo Zappa, president i Komitetit Teknik të Cosmetica Italia.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të...

Pesë modelet e xhinseve që do të shënojnë stinën e pranverës

(Skenderbeu.info)-Pesë modelet e xhinseve që do të shënojnë stinën...

Vajza e Salma Hayek mahniti me fustanin e aktores nga viti 1997

(Skenderbeu.info)-Vajza e Salma Hayek mahniti me fustanin e aktores...

“Ajo çka heshtja fsheh”/ Botohet libri më i ri nga Arbron Gashi

(Skenderbeu.info)-“Ajo çka heshtja fsheh”/ Botohet libri më i ri...

Nike këtë vit do ta ndalojë përdorimin e lëkurës së kangurit për produktet e veta

(Skenderbeu.info)-Nike këtë vit do ta ndalojë përdorimin e lëkurës...

Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te Napolit: Ishte libri që njihte Dante

(Skenderbeu.info)-Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te...

Dior do të shfaqet në Mumbai më 30 mars

(Skenderbeu.info)-Dior do të shfaqet në Mumbai më 30 mars Për...

Ç’kuptim ka fjongoja blu në veshjen e Cate Blanchett?

(Skenderbeu.info)-Ç’kuptim ka fjongoja blu në veshjen e Cate Blanchett? Ashtu...
Raporto