(Skenderbeu.info) Inteligjenca artificiale studion shkëmbinjtë koralorë.

Një studiuese nga Instituti i Shkencës dhe Teknologjive të Informacionit të Këshillit Kombëtar të Kërkimeve të Pizës (Cnr-Isti), Gaia Pavoni, ka fituar çmimin europian “Vrvis Visual Computing Award 2023” për kërkimin e saj inovativ mbi përdorimin e inteligjencës artificiale në monitorimin e shkëmbinjve koralorë.

Çmimi është krijuar nga qendra kërkimore Vrvis Zentrum für Virtual Reality und Visualisierung në Vjenë. Dhe synon të përmirësojë zgjidhjet kompjuterike vizuale që kontribuojnë në arritjen e 17 qëllimeve të zhvillimit të qëndrueshëm të promovuar nga Kombet e Bashkuara.

Me grupin e Visual Computing Lab të Cnr-Isti, raportohet se Gaia Pavoni ka projektuar dhe zbatuar një mjet shënimi me burim të hapur bazuar në inteligjencën artificiale, të quajtur ‘TagLab’, i cili thjeshton shumë punën e ekologëve detarë në analiza e imazheve nënujore.

Duke reduktuar kohën e nevojshme për interpretimin ekologjik, ‘TagLab’ i lejon studiuesit të përpunojnë vëllime më të mëdha të dhënash, duke ofruar një shans më të mirë për të kuptuar shëndetin e shkëmbinjve koralorë dhe për të parashikuar ndryshimet e tyre të ardhshme.

Deri më tani, ‘TagLab’ është miratuar në aktivitetet e monitorimit dhe rimbushjes së shkëmbinjve koralorë nga shumë institute kryesore kërkimore shkencore detare.

Kerkime  të tilla si Instituti i Oqeanografisë Scripps (Universiteti i Kalifornisë, San Diego), Instituti Australian i Shkencave Detare (Qëllimet) dhe Qendra Ndërkombëtare Elizabeth Moore për Restaurimin e Gurit Koral (Florida, Shtetet e Bashkuara).

Si softuer me burim të hapur, TagLab gjithashtu ndihmon në zbutjen e pabarazive teknologjike midis laboratorëve të ndryshëm në vende të ndryshme.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto