Shkatërrohet organizata kriminale që shpërndante drogë në vendet e Europës

(Skenderbeu.info)-Shkatërrohet organizata kriminale që shpërndante drogë në vendet e Europës

 Janë arrestuar 22 anëtarë të një organizate kriminale të dedikuar për shpërndarjen e lëndëve narkotike në vendet europiane. Duke përdorur kamionë të ndryshëm transportues nga Spanja, duke fshehur droga mes mallrave legale.
Hetimi filloi më shumë se një vit më parë kur agjentët zbuluan praninë e mundshme të kësaj organizate në Rajonin e Murcias. E cila  përdorte njerëz me burime të kufizuara si pronarë të kompanive të transportit të mallrave në rrugë. Përgjithësisht kompani me probleme ekonomike që nuk mund të vazhdonin me aktivitetin e tyre të biznesit.
Kompanitë në dukje legale kishin pjesëmarrjen e drejtuesve të kamionëve të integruar në organizatë. Dhe të kamionëve në emër të kompanive dhe personave të ndryshëm që kryenin transportin e produkteve si, selino apo hudhër drejt vendeve të Bashkimit Europian. Tregtonin sasi të konsiderueshme marijuanë dhe hashash.
Operacioni përfundoi me zbulimin e një transporti të ri të lëndëve narkotike me destinacion Irlandën. I cili po kryhej nga një zonë industriale në Alhama de Murcia, ku droga ishte fshehur në një kamion frigoriferik. Ndonjëherë bënin dërgesa me ushqime të freskëta në gjendje shumë të keqe konservimi. Të cilat lëshonin një erë të fortë në përpjekje për të shmangur kontrollet e mundshme dhe për të shmangur zbulimin e substancave narkotike.
Në aksion janë sekuestruar 967 kilogramë marijuanë, 158 kilogramë hashash, gjashtë kamionë me rimorkio dhe shtatë automjete. Ushqimet e sekuestruara në gjendje të mirë u dërguan në Bankat Ushqimore të Murcias dhe Bilbaos.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet,...

Lufta kundër bandave/10 mijë trupa të policisë rrethojnë El Salvadorin

(Skenderbeu.info)-Lufta kundër bandave/10 mijë trupa të policisë rrethojnë El...

Shkaterrohen pesë makroplantacione droge /Arrestohen 14 persona

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen pesë makroplantacione droge /Arrestohen 14 persona Agjentët e Policisë...

Sekuestrohen 97 kilogramë kokainë në portin e Algeciras(Spanjë)!

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 97 kilogramë kokainë në portin e Algeciras(Spanjë)! Një operacion...

Shkaterrohet një rrjet të rrezikshëm droge në Seattle

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet një rrjet të rrezikshëm droge në Seattle Gjashtë anëtarë...

Kapet një varkë me vela me 387 kg kokainë

(Skenderbeu.info)-Kapet një varkë me vela me 387 kg kokainë Anëtarët...

Shkaterrohet nje rrjet droge spanjoll-maroken/ Sekuestrohen 11 tonë drogë

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet nje rrjet droge spanjoll-maroken/ Sekuestrohen 11 tonë drogë Guarda...

Kapet 4.6 ton kokainë në bregdetin afrikan me destinacion Spanjën

(Skenderbeu.info)-Kapet 4.6 ton kokainë në bregdetin afrikan me destinacion...
Raporto